Jak świętuje się prima aprilis za granicą? Nie tylko Polacy lubią się pośmiać

Jak świętuje się prima aprilis za granicą? Nie tylko Polacy lubią się pośmiać Źródło: pixabay.com/annca

Prima aprilis za granicą. Jak wyglądają obchody tego święta w innych krajach na świecie? To międzynarodowy dzień żartów i psikusów, obchodzony nie tylko w Polsce. Jak świętuje się 1 kwietnia w Hiszpanii, Francji i Anglii? Czy wszędzie wygląda to tak samo lub podobnie?

Prima aprilis za granicą - jak obchodzone jest w innych krajach europejskich? Geneza święta sięga średniowiecza, wielu uważa, że ma to związek z obchodami na cześć bogini Cerialii, która według legend wyszła szukać swojej zaginionej córki i została wyprowadzona w pole. Drugą prawdopodobną wersją jest związek z rzymskim świętem Veneralia, które były połączone ze świętem Fortuny Virilis i właśnie Cerialiami. W tym dniu dozwolone były żarty, kawały i różnego rodzaju wygłupy. 

Może mieć to również związek z obchodami nowego roku, które kiedyś przypadały właśnie na 1 kwietnia, natomiast dopiero po jakimś czasie zaczęto obchodzić Nowy Rok 1 stycznia. Szereg ludzi nie mogło się przestawić, więc 1 kwietnia utrzymywali obchody noworoczne, inni w tym dniu robili im kawały i nazywali kwietniowymi głupcami.

Prima aprilis we Francji, Hiszpanii i Anglii. Jak obchodzone jest to święto po angielsku? Ma swoją specjalną nazwę anglojęzyczną?

Prima aprilis to dzień, w którym absolutnie nie możesz być pewny tego, co wszyscy mówią. Dobrym źródłem nie jest Internet, telewizja, ani nawet rodzina i znajomi. Wszyscy tylko czekają, aż stracisz czujność i nabiorą cię na coś.

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywany jest dniem głupców (April Fools' Day lub też All Folls' Day). W Anglii, Australii, czy RPA usprawiedliwione jest płatanie figli, ale tylko do południa. W Stanach Zjednoczonych i Irlandii żarty trwają cały dzień. Szkocki Prima Aprilis nazywany jest czasem Taily Day lub April Gowk. Pierwszego dnia tradycją jest wysyłanie kogoś, by załatwił dla nas sprawę. Najczęściej jest to prośba o dostarczenie jakiejś wiadomości czy też listu. Kiedy adresat otrzymuje wiadomość, odczytuje, że jest to pierwszokwietniowy dowcip, prosi osobę, która tę wiadomość dostarczyła, by zawiózł wiadomość następnej osobie i tak dalej.

We Francji święto to nosi nazwę dnia kwietniowej ryby (Jour du poisson d’avril). Francuzi w ten dzień obdarowują się rybami. Zazwyczaj są one wykonane z papieru, kolorowe, czasami śmieszne, na przykład umieszczone na kartce z jakimś żartobliwym napisem. Najzabawniejszym osiągnięciem jest przyklejenie komuś ryby na plecy. Im dłużej taka osoba chodzi ozdobiona w ten sposób, tym kawał jest śmieszniejszy.

W Hiszpanii natomiast prima aprilis to nie 1 kwietnia, a 28 grudnia. Wtedy obchodzone jest katolickie Święto Niewiniątek (Día de los Santos Inocentes), które jest odpowiednikiem dobrze znanego nam pierwszego dnia kwietnia. Dzień Niewiniątek ma długą tradycję i tam też szykuje się podobne rewelacje: żarty i dowcipy. 

  1. Kiedy jest prima aprilis 2019? Zbliża się najweselszy dzień w roku
  2. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  3. Kiedy zmiana czasu na letni? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?
  4. Najlepsze żarty na prima aprilis. Jak rozśmieszyć swoich znajomych?
  5. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
Następny artykuł