Szczyt bez ważnego polityka! Prezydent Węgier zatrzymany przez awarię samolotu

Szczyt bez ważnego polityka! Prezydent Węgier zatrzymany przez awarię samolotu Źródło: wikipedia.com

Prezydent Węgier nie dotarł na szczyt Trójmorza do Bukaresztu. Polityk nie wyruszył w podróż do Rumunii z powodu nieoczekiwanej awarii samolotu. Co to oznacza dla drugiego dnia szczytu?

Prezydent Węgier nie może zaliczyć dzisiejszego poranka do najbardziej udanych. Janos Ader miał udać się dzisiaj rano do Bukaresztu, gdzie odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Niestety, prezydent musiał zmienić plany w obliczu niespodziewanej awarii jego samolotu.

Prezydent Węgier utknął na lotnisku

Prezydent Węgier zakończył swoją podróż do Rumunii jeszcze zanim ją rozpoczął. W godzinach porannych Biuro Prezydenta poinformowało, że Janosa Adera zabraknie podczas szczytu w Bukareszcie. - Prezydent Węgier Janos Ader nie poleciał rano na szczyt Trójmorza do Rumunii z powodu awarii samolotu - można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Węgry będą miały jednak swojego reprezentanta w rozmowach na szczycie. - Na spotkaniu w Bukareszcie Adera będzie reprezentować węgierski ambasador - podaje Biuro Prezydenta. Szczyt Inicjatywy Trójmorza przyniósł już dwa bardzo ważne rezultaty. Pierwszym z nich było podpisanie przez kraje zrzeszone deklaracji o powołaniu Sieci Izb Handlowych Trójmorza i Rady Biznesowej Trójmorza. Państwa stworzyły również list intencyjny odnośnie utworzenia Funduszu Trójmorza.

Co daje nam Inicjatywa Trójmorza?

Inicjatywa Trómorza to projekt stworzony przez 12 państw mieszczących się między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład Inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Głównym celem Inicjatywy Trójmorza jest wzmacnianie spójności między krajami członkowskimi UE. Dlatego Inicjatywa promuje bardzo bliską współpracę infrastrukturalną, energetyczną i gospodarczą państw Europy Środkowej. - Tożsamość Trójmorza jest zdeterminowana naszą europejskością. Jesteśmy tu dziś, ponieważ jesteśmy częścią Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Nie wyobrażam sobie, by Trójmorze mogło działać poza tymi organizacjami - powiedział podczas pierwszego dnia szczytu Andrzej Duda. Rozwojowi Inicjatywy baczenie przyglądają się najważniejsi politycy świata. Jej wagę docenił wczoraj prezydent USA. - Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu - napisał w otwartym liście do członków szczytu Donald Trump. Prezydent USA podkreślał niejednokrotnie, że infrastruktura energetyczna jest najważniejsza przy wspieraniu integracji gospodarczej. Trump stwierdził również, że Stany Zjednoczone włączają się w polepszenie tej sytuacji poprzez import skroplonego gazu ziemnego do Europy Środkowej. - Stany Zjednoczone na wielu poziomach utrzymują zaangażowanie we współpracę z 12 krajami członkowskimi w celu poszerzania infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Agata Duda pożegna się z rolą pierwszej damy? Niespodziewane wieści o głowie państwa
  2. Bezrobotny zapytał Macrona „jak żyć”? Polscy politycy powinni zapaść się pod ziemię
  3. Polska KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Następny artykuł