Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, natychmiast po tym jak polski Sejm przyjął uchwałę nazywającą Rzeź Wołyńską ludobójstwem, skomentował ją posługując się przy tym słowami polskiego papieża, Jana Pawła II.

W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa, zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. […] Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane mianem ludobójstwa – czytamy w oddającej hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej uchwale przyjętej przez Sejm.

Na przyjęcie tej uchwały przez polski Sejm natychmiast zareagował ukraiński prezydent, Petro Poroszenko, który na jednym z portali społecznościowych oświadczył, że „jest mu przykro” z tego powodu. Poroszenko stwierdził również, że wielu polskich polityków będzie teraz wykorzystywało uchwałę do politycznej i historycznej walki z Ukrainą.

Prezydent Ukrainy posłużył się również słowami Jana Pawła II, który dla dużej części Polaków jest ogromnym autorytetem.

 – Musimy jednakże powrócić do zaleceń Jana Pawła II: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Tylko podejmując wspólne kroki, możemy dojść do pojednania i chrześcijańskiej zgody. Tylko razem możemy wyjaśnić wszystkie fakty dotyczące tragicznych kart wspólnej historii – przekonuje Poroszenko.

Jak dodał, głęboko wierzy to, że „nadal będziemy podążać tym samym szlakiem”.

ZOBACZ TAKŻE – Sejm: Ci posłowie uważają, że Wołyń to NIE ludobójstwo

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: wprost

...

Zobacz również