Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, idzie na wojnę z nacjonalistami. Na wieść o tym, że do jednego z poznańskich klubów sportowych mają przyjechać faszyzujący nacjonaliści, Jaśkowiak odpowiedział stanowczo: „dotacja albo zjazd”. Prezydent zagroził bowiem, że jeśli do spotkania dojdzie, placówka straci pieniądze, jakie otrzymuje od władz na szkolenia dzieci i młodzieży.

Do zjazdu miało dojść w przyszłą sobotę. Goście na niego zaproszeni pochodzą z Czech, Węgier, Rosji i Francji. Wszyscy z nich związani są z ruchami nacjonalistycznymi. Mają także nie ukrywać swoich faszystowskich sympatii. W klubie mieli brać udział w turnieju sztuk walki. Na wieść o takim spotkaniu, Jaśkowiak nakazał swojemu zastępcy wykonanie odpowiedniego zarządzenia.

Zgodnie z dokumentem, jeśli doszłoby do wydarzenia, klub straciłby dotacje otrzymywaną z miejskich pieniędzy na szkolenie młodych bokserów. Co więcej, rozporządzenie ma dotyczyć nie tylko jednego konkretnego klubu – jakakolwiek placówka, która dostaje dotacje, a zgodzi się na taki „zlot nacjonalistów”, straci pieniądze.

Po takim nacisku ze strony władz miasta, klub, w którym miał odbyć się turniej, odwołał go. Młodzież Wszechpolska, która zaangażowana była w organizację wydarzenia, określiła działania Jaśkowiaka jako „szantaż i totalitarne metody”. Jak już zapowiedziano, turniej sztuk walki odbędzie się i tak – termin wyznaczono na niedzielę. Organizatorzy nie podali jednak jego miejsca.

To nie pierwsza sytuacja, gdy działanie Jaśkowiaka nie spodobało się nacjonalistom. Prezydentowi Poznania wypomina się absencję na takich wydarzeniach jak obchody rocznicy powstania wielkopolskiego, czy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wypomina się także to, że choć nie był obecny podczas tych obchodów, to wziął udział w Marszu Równości, jaki przeszedł przez Poznań w październiku zeszłego roku.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Zobacz również


źródło: wyborcza.pl
pt