Prezydent właśnie podał się do dymisji

Prezydent właśnie podał się do dymisji

To wiadomość z ostatniej chwili. Urzędujący prezydent podał się do dymisji i zrezygnował z piastowania urzędu. Jest to zaskakująca wiadomość w związku z jego dotychczasową postawą.

Urzędujący od 30 lat prezydent Zimbabwe Robert Mugabe podał się we wtorek do dymisji. Na razie media nie informują szczegółowo o tym fakcie. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę lata, które Mugabe spędził w roli prezydenta. Decyzja jest jednak zgodna z jego deklaracjami sprzed kilku dni. Jeszcze dwadzieścia minut temu w mediach międzynarodowych podawano informacje o rozpoczęciu procedury złożenia z urzędu prezydenta. Miał ją rozpocząć tamtejszy parlament. Wygląda jednak na to, że procedura nie zdążyła się nawet porządnie rozpocząć, kiedy przerwał ją sam... Mugabe. Szef parlamentu Zimbabwe poinformował, że prezydent, po 30 latach sam zrezygnował z urzędu.

Przewrót wojskowy

W Zimbabwe równo tydzień temu, we wtorek wieczorem wojsko ruszyło na stolicę. Jak deklarowali główni przywódcy armii, ich celem było zaprowadzenie porządku i pozbycie się "kryminalistów" z otoczenia prezydenta. W tym czasie zdążyli oni zamknąć prezydenta Mugabego i jego rodzinę w "pewnej formie aresztu domowego". Armia przejęła także media publiczne i wkroczyła do części instytucji państwowych. Wszystko to spowodowane było czystkami w szeregach partii rządzącej w Zimbabwe. Mugabe pozbywał się kolejnych przeciwników politycznych, w tym między innymi przewidywanego na jego następcę wiceprezydenta Emmersona Mnangagwy.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News