Prezydent MIAŻDŻY Kaczyńskiego, a potem najważniejsza zapowiedź roku!

Prezydent MIAŻDŻY Kaczyńskiego, a potem najważniejsza zapowiedź roku!

To piękne co powiedział o Józefie Piłsudskim prezydent Andrzej Duda, ale dopiekł i rządowi i opozycji. Niesamowite orędzie Prezydenta! Najwięcej mówi się o ataku prezydenta na Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza oraz Zbigniewa Ziobrę.

Na Zgromadzeniu Narodowym pojawili się naturalnie wszyscy politycy. Była premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezydent Andrzej Duda. Spotkali się z okazji ważnej dla Polski i Polaków, 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Głowa państwa wygłosiła przepiękne przemówienie na temat patriotyzmu i wyzwań jakie czekają na nasz naród. Nie obyło się niestety bez ekscesów pod sejmem. Na ulicy Wiejskiej zebrali się zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji by zaznaczyć swoją obecność i podkreślić ze będa dalej walczyć o Sądy Najwyższe i Krajową Rade Sądowniczą. Opozycja ich wspiera i przed sobą na sali plenarnej mają białe róże. W czasie przemówienia posłowie często przerywali prezydentowi gromkimi oklaskami gdy ten mówił o ważnych rzeczach dla naszego państwa. ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda zdradza, co będzie robił na emeryturze. I zaskakuje wszystkich Prezydent bardzo pięknie mówił o nadchodzacym 100 leciu Polski. Jednak wspominał o tym jak w Sejmie podczas II RP rządzący się kłócili między sobą i nie liczyli się z opozycją tak jak robi to PiS teraz. Andrzej Duda wspomina o mężach stanu m.in. o Dmowskim czy Daszyńskim

Atak na opozycję, PiS oraz Kaczyńskiego i Macierewicza

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu zaatakował obie strony politycznego sporu, w tym... Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawo i Sprawiedliwość. Niemal cały czas krytykował dzielenie Polaków - Nadeszła pora, aby istotą naszego życia politycznego przestało być starcie wyniszczających się plemion! - grzmiał Andrzej Duda. Oberwało się nawet samemu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezydent wprost nawiązał do jego zachowania "bez żadnego trybu", kiedy to w szale zwyzywał posłów opozycji z sejmowej mównicy. ZOBACZ TAKŻE: To się dzieje! PiS odsuwa Dudę od obowiązków prezydenta - Nikt nie pamięta parlamentarzystów, którzy zachowaniem nielicującym z powagą miejsca się kompromitowali. Pamięta mężów stanu - powiedział stanowczo. - Ten wielki jubileusz to okazja, żeby spojrzeć na nas samych. (...) - podsumował. - Potrzebujemy państwa, w którym granice pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądownicza będą jasno określone. (...) - mówił Duda, po czym znowu uderzył w Jarosława Kaczyńskiego. Zaczął krytykować obecną sytuację, w której najważniejsza osoba w państwie (Kaczyński) nie podnosi odpowiedzialności za swoje czyny, a trójpodział władzy niemal nie istnieje. To oczywisty cios w Zbigniewa Ziobrę, który jest przedstawicielem wszystkich trzech władz - sądowniczej, jako prokurator generalny mogący odwoływać prezesów sądów; wykonawczej, jako minister sprawiedliwości; ustawodawczej, jako poseł.

Zmiana konstytucji

Andrzej Duda zapowiedział też że w nowej konstytucji zupełnie zmieni ustrój Polski. Zmiana ma być radykalna. Prezydent chce w nowej konstytucji zagwarantować pełną i rzeczywistą równość Polaków. Chce równocześnie, by każdy ponosił równe konsekwencje. ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski ujawnia: Zmieniamy USTRÓJ państwa Najistotniejsze jest jednak to, że prezydent Duda chce w konstytucji jasnego rozgraniczenia władz: wykonawczej, sądowniczej i ustawodawczej. Zaznaczył także, że konieczne jest, by osoby sprawujące władzę, miały jasno opisane obowiązki oraz ponosiły realne konsekwencje swoich działań. Obecne przenikanie się trzech rodzajów władzy było wielokrotnie krytykowane przez wiele osób, w tym działaczy i publicystów. Wydaje się jednak, że politykom takie rozmycie odpowiedzialności jest na rękę. Równocześnie prezydent opowiedział się za bardziej klarownym ustrojem państwa.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News