Prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron w wywiadzie prasowym skierował ostrzeżenie dla krajów Europy Wschodniej, w tym głównie Polski. Oskarżył je o zdradę wobec całego kontynentu i łamanie unijnego prawa. Zagroził konsekwencjami przy braku zwrotu w polityce ich rządów.

Wypowiedź silą rzeczy kierowana jest pośrednio w stronę Polski. Od dłuższego czasu wiadomo, że Niemcom i Francji, eufemistycznie mówiąc, nie podoba się polityka kilku państw naszego regionu względem kryzysu uchodźczego.

– Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to (widzę), że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy – stwierdził prezydent RF

Polityk zarzuca władzom krajów, do których się zwrócił, „cyniczne” podejście do UE i zdradę Europy.

– Europa nie jest supermarketem, Europa jest wspólnotą losów! Sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje – powiedział Macron.

W swoich słowach powołał się także, na tragicznie zmarłego ministra spraw zagranicznych Polski, jak go nazwał „wielkiego Europejczyka”; „Geremek wierzył w Europę oświecenia” – dodał.

Nie pierwszy raz Emmanuel Macron wypowiada się negatywnie o Polsce. W czasie kandydowania na urząd, który dziś sprawuje poddał w wątpliwość stan demokracji w naszym kraju, porównując „reżim Kaczyńskiego” do władzy Władimira Putina w Rosji.

źródło: wp.pl

 

...

Zobacz również