Andrzej Duda świętuje drugą rocznicę wyboru na prezydenta. Z tej okazji wygłosił orędzie, którego treść może nie przypaść do gustu Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Prezydent podsumował ostatnie dwa lata swoich rządów. We wzniosłym tonie wymieniał sukcesy takie, jak wprowadzenie 500+, obniżenie wieku emerytalnego, czy organizacja szczytu NATO.

Nikt w PiS nie kwestionowałby wymienionych osiągnięć. Kiedy jednak Duda skończył podsumowanie, przeszedł do drażliwego tematu referendum konstytucyjnego.

11 listopada 2018 roku Polacy mają zadecydować o kształcie ustawy zasadniczej. Z inicjatywą wyszedł sam prezydent, argumentując, iż zmiany w konstytucji są wymagane.

To najlepszy dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo – mówi w orędziu prezydent.

Decyzja prezydenta zaskakuje, ponieważ, jak mówią jego przeciwnicy, jest rzadko spotykanym u Dudy przejawem niezależności. Nie pozostaje tajemnicą, że Jarosław Kaczyński jest przeciwny referendum, ponieważ prezydent ujawnił ostatnio, że głównym powodem dla którego chce je przeprowadzić jest… zwiększenie swojej władzy.

 Prezydent wybierany w wyborach powszechnych powinien mieć silniejszy mandat w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa, jak i w sprawach polityki międzynarodowej – powiedział otwarcie Andrzej Duda, motywując tym swój pomysł zmian. Od razu uzasadnił także, dlaczego właściwie osoba na jego stanowisku powinna otrzymać większe uprawnienia.

– Gdy konstytucja była przyjmowana, nie byliśmy w NATO i w UE, nie dyskutowaliśmy m.in. na temat przyjęcia euro, jaki powinien być wpływ europejskiego prawa na polskie, czy prawo Traktatów ma mieć wyższość nad naszym, jaka ma być pozycja prezydenta i względem niego rządu, czy prezydent powinien być wybierany w wyborach powszechnych i mieć silny mandat, czy powinien być bardziej system kanclerski z głową państwa wybieraną przez Zgromadzenie Narodowe. Dzisiaj nie ma pełnej jasności w polskim ustroju i to są błędy – stwierdził stanowczo prezydent. Zapowiedział, że chce po prostu uniknąć „takich sytuacji jak spór kompetencyjny, który został rozpoczęty, gdy Donald Tusk był premierem i próbował odebrać kompetencje śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu”.

Wierzę w to głęboko, że wyrażonej w referendum opinii nikt podważać nie będzie – podkreślił znacząco Duda.

...

Zobacz również

 

Orędzie

Opublikowany przez Andrzej Duda na 24 maja 2017