Znamy już oficjalne stanowisko Sądu Najwyższego, który badał dziś pytanie prawne o ułaskawienie przez Andrzeja Dudę czterech funkcjonariuszy CBA zamieszanych w „aferę gruntową”.

Prezydent złamał prawo. Tak interpretować można stanowisko Sądu Najwyższego, który orzekł, że prawa łaski udzielić można jedynie osobom skazanym prawomocnym wyrokiem. Do tego grona nie zaliczali się Mariusz Kamiński i trzech jego współpracowników, skazanych za akcję CBA w resorcie rolnictwa za poprzednich rządów PiS.

Po ogłoszeniu stanowiska Sądu Najwyższego w internecie zawrzało. Obrońcy prezydenta twierdzą, że z prawa łaski skorzystać można na każdym etapie postępowania. Niektórzy uznają decyzję Sądu Najwyższego za niekonstytucyjną próbę zmiany konstytucji.

Sąd Najwyższy – podważając konstytucyjne uprawnienia prezydenta – w sposób pozakonstytucyjny próbuje zmieniać konstytucję – napisał na Twitterze Samuel Pereira.

Internauci, którzy zgadzają się ze stanowiskiem sądu, nazywają prezydenta przestępcą.

Brawo Sąd Najwyższy- pierwsze, już całkowicie oficjalne potwierdzenie, że A.Duda ordynarnie złamał prawo – napisał Tomasz Lis.

Część internautów wykpiwa sytuację. „Łaska” stanowi żyzne pole dla gier słownych. Jeden z internautów ułożył nawet żart:

Przychodzi Kamiński do Adriana.
-Adrian ułaskaw mnie
-Nie mogę
-A to bez łaski.

źródło: WP

...

Zobacz również