Prezydent Andrzej Duda oraz jego żona udali się w oficjalną podróż do Kazachstanu. Spotkali się tam z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem oraz odbyli wiele rozmów na temat współpracy między krajami w najbliższej przyszłości. Parze prezydenckiej towarzyszyli także minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Najważniejszym celem wizyty prezydenta w Kazachstanie było omówienie potencjalnego zacieśnienia polsko-kazachstańskiej współpracy gospodarczej. Innym istotnym tematem poruszonym przez głowy państwa stało się także niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Prezydenci podpisali umowę o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska oraz o współpracy gospodarczej. Odpowiednie dokumenty w obecności delegacji obu krajów zatwierdzili także ministrowie Szyszko oraz Kościński.

– Ogromnie się cieszę, że mogę dzisiaj gościć w Astanie. (…) Dziękuję za wszystkie działania, które pan prezydent do tej pory podejmował, z wielką determinacją, by te stosunki Polski i Kazachstanu odnowić, relacje poprawić. Ma pan prezydent we mnie partnera, który na pewno będzie chciał zmierzać w tym samym kierunku – mówił o swojej podróży i relacjach z Nazarbajewem prezydent Duda.

Zobacz również

Głowa państwa pozostanie jeszcze jakiś czas poza granicami naszego kraju. Ma on w planach między innymi spotkanie z Polakami, którzy mieszkają w Kazachstanie.

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków