Andrzej Duda ujawnił już, o czym będzie dyskutował z Donaldem Trumpem. Prezydent USA, który zawita do Polski w nocy z 5 na 6 lipca, w czwartek spotka się z szeregiem polityków. Do tego odbędzie rozmowę w cztery oczy z Andrzejem Dudą. Polski prezydent już ujawnił, jakie tematy będą poruszane podczas spotkania.

Jak zastrzegła Andrzej Duda, „to nie będą jakieś ogólne rozmowy o światowym bezpieczeństwie”. Jak podkreślił Duda, ma sprecyzowane, jakie tematy chce podjąć w dialogu z Trumpem. Wiadomo już, że „na pierwszy ogień” panowie porozmawiają o energetyce i kontrakcie Polski z USA. Nasz kraj chce się uniezależnić od dostaw z Rosji i wyjścia z tej sytuacji szuka za oceanem.

– To nie są jakieś ogólne rozmowy na temat światowego bezpieczeństwa – to są bardzo konkretne kwestie, o których będziemy mówili. Jest wśród nich kwestia bezpieczeństwa energetycznego, a więc również i przyszłego kontraktu z jakimś podmiotem ze Stanów Zjednoczonych, z dostawcą gazu LNG – zaznaczył Duda.

Wiadomo, że są jeszcze dwie kwestie, które Duda chce poruszyć w rozmowie z Trumpem. Chodzi tutaj o kwestie bezpieczeństwa naszego kraju – mowa o tarczy antyrakietowej i rozlokowaniu kolejnych wojsk USA w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Ostatnią ze spraw, jaką ma omawiać Duda z Trumpem, jest uczestnictwo Polski w obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 – To jest też kwestia tarczy antyrakietowej i inwestycji, która jest realizowana w Redzikowie. To jest kwestia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych. Na naszym terytorium żołnierze Stanów Zjednoczonych już są, ale będziemy rozmawiali z panem prezydentem Trumpem także o przyszłości w tym zakresie. Jest też kwestia naszego współdziałania w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie zaczynamy nasze dwuletnie członkostwo w 2018 roku – mówi Andrzej Duda.

...

Zobacz również