Politycy z całego świata, w tym także z Polski, komentują i gratulują zwycięstwa Donaldowi Trumpowi w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wynik wyborów w USA skomentował również polski prezydent, Andrzej Duda. 

Większość polityków Unii Europejskiej – a głównie tych z zachodniej jej części – podeszła do wygranej kandydata republikanów z – delikatnie mówiąc – dużym dystansem do wyników wyborów na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zwycięstwo Trumpa skomentował również prezydent Polski Andrzej Duda, który wyraził nadzieję na to, że sojusz polsko-amerykański będzie się nadal umacniał. Prezydent Duda podziękował również prezydentowi-elektowi USA za to, że podczas kampanii wyborczej spotkał się z amerykańską Polonią.

 – Mam nadzieję, że sojusz polsko-amerykański będzie się umacniał, dlatego bo że my umacniamy wspólne wartości i ja wierzę głęboko w to, że nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, a także współpraca gospodarcza będzie się dalej rozwijała. Cieszę się, że wybory się zakończyły, bo wybory są zawsze takim momentem pewnej… no nie chcę mówić niestabilności, ale takiej niepewności. Po zakończeniu wyborów, kiedy kwestia jest rozstrzygnięta, kraj się zawsze wzmacnia, także gratuluję Amerykanom, że dokonali wyboru i gratuluję panu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi. Bardzo się cieszę i niecierpliwie czekam na to kiedy będziemy mogli się spotkać i porozmawiać o polityce, o przyszłości, o naszej współpracy – powiedział prezydent Andrzej Duda  w rozmowie z mediami.

Prezydent Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi także za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

bez-tytulu

Oraz wystosował do niego oficjalny list z gratulacjami, którego treść zamieszczamy poniżej.

„Chciałbym pogratulować Panu wygrania wyścigu o fotel 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, i życzę bardzo udanej kadencji.

Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem strategicznego partnerstwa opartego na wspólnych pomysłach, na rdzeniu jakim jest wartość wolności, tak droga dla Polaków, Amerykanów, jak i dla mnie osobiście.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci nie tylko opracowaliśmy szereg inicjatyw w celu wzmocnienia naszych więzi, w tym wysokiego szczebla konsultacji politycznych w postaci Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego, ale także znacznie rozszerzyć naszą współpracę w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo, obrona, handel i innowacja.

Stosunki polsko-amerykańskie stały się ważnym filarem stabilności europejskiej i transatlantyckiej. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że podczas tegorocznego szczytu NATO w Warszawie USA postanowiło zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, a tym samym wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu. Mamy szczerą nadzieję, że Wasze przywództwo otworzy nowe możliwości dla naszej współpracy opartej na wzajemnym zobowiązaniu.

Jestem wdzięczny, że znalazł Pan czas, by spotkać się z Polonią w czasie kampanii prezydenckiej. Polscy Amerykanie docenili pozytywne słowa o moim kraju, a także rolę, jaką Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali w historii Stanów Zjednoczonych.

Chciałbym jeszcze raz pogratulować i życzyć owocnego przewodnictwa. Czekam na nasze liczne dyskusje zarówno dwustronne, jak i w szerszych międzynarodowych formatach”

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: tvp info / prezydent pl / niezalezna

...

Zobacz również

Zobacz również