Mimo gróźb płynących z Komisji Europejskiej polski rząd nie ugina się w sprawie przymusowej relokacji uchodźców. Dołączył do niego Prezydent RP, który po raz pierwszy skomentował sprawę w tak dobitny sposób.

Próbuje się nas zmusić do tego, żeby siłą przewieziono ludzi do Polski i żebyśmy my ich siłą tutaj zatrzymywali. (…) Sami nieraz wybieraliście życie za granicą, ale też zdecydowaliście się wrócić. Czy ktoś państwa siłą za granicą trzymał, czy ktoś zmuszał do tego, żebyście pozostawali w konkretnym kraju? Nie, nikt tak nie robił – mówił prezydent Andrzej Duda na zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale.

Prezydent RP ponownie podkreślił, że jego zdaniem przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku powinno odbyć się referendum w kwestii przyjmowania uchodźców. Uważa on, że decyzja w tej sprawie powinna należeć do polskich obywateli, a nie unijnych polityków.

Wtedy to będzie miało sens, jeżeli dalej będą na nas naciski ze strony Unii Europejskiej, czy Zachodu, czy tych, którzy napytali sobie biedy, na własne życzenie i mają problem. Uważam, że oczywiście pomoc jest potrzebna, ale powinniśmy tą pomoc realizować jak najbliżej zamieszkania tych ludzi. Tak, żeby tej fali uchodźców nie było – dodaje Prezydent RP.

Jego zdaniem przedstawiciele Komisji Europejskiej chcieliby trzymać uchodźców w Polsce pod przymusem. Zaznacza przy tym, że na takie działanie nigdy nie będzie jego zgody.

Nie zgadzam się na to, żeby w moim kraju siłą przetrzymywano uchodźców – deklaruje prezydent Andrzej Duda.

https://www.youtube.com/watch?v=dhF-IzAgG-g

źródło: dorzeczy.pl

...

Zobacz również