W Prawie i Sprawiedliwości wrze. Prezes Kaczyński dopatruje się spisku przeciw jego partii, której wielu posłów wycofało się z poparcia dla podwyżek cen paliwa. Prezydent Andrzej Duda natomiast zawetował ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

Sprzeciw wobec ustawy paliwowej zadziwił kierownictwo partii rządzącej. Wielu z jej posłów sprzeciwia się jej, a Łukasz Rzepecki, młody poseł zwrócił się nawet z mównicy, aby ustawy nie przyjmować, gdyż jest „antyludzka i antyobywatelska”.

Aby zaradzić rozłamowi zwołano nadzwyczajne posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Jego szef Ryszard Terlecki nastraszył na nim posłów, że jeśli dalej będą się buntować, to przeprowadzone zostaną wcześniejsze wybory, a podczas nich nie znajdzie się już dla buntowników miejsce na listach Prawa i Sprawiedliwości. Sytuacje udało się opanować.

Głową spisku ma być prezydent RP. Poseł Rzepecki jest blisko związany z prezydenckim ministrem i byłym posłem Krzysztofem Łapińskim i byłym rzecznikiem PiS Marcinem Mastelerkiem. Ten drugi znajduje się w otwartym konflikcie z Jarosławem Kaczyńskim, a to on jest głównym autorem sukcesu Dudy w wyborach prezydenckich.

Władze PiS obawiają się także kolejnych wet prezydenta. Sprzeciwić miałby się ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz opłacie drogowej. Prezydent Andrzej Duda nie kryje się z zamiarami prowadzenia bardzo samodzielnej polityki. Znane są także jego plany na referendum, które, jeśli ważne i na jego korzyść, zmieniałoby konstytucję dając mu większe uprawnienia.

źródło: fakt.pl

...

Zobacz również