Premierzy Węgier i Czech chcą utworzenia "wspólnego wojska europejskiego"

Premierzy Węgier i Czech chcą utworzenia "wspólnego wojska europejskiego" Źródło: źródło: wikimedia.org

W piątek w Warszawie spotkali się liderzy Grupy Wyszehradzkiej i Angela Merkel. Politycy rozmawiali na temat przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie. Jeszcze przed oficjalnym spotkaniem, na konferencji prasowej, Viktor Orban wystąpił z propozycją "rewizji wspólnych polityk UE" i utworzenia europejskiej armii.

Na konferencji prasowej premier Węgier zwrócił uwagę na to, że Unii Europejskiej potrzebne są gruntowne zmiany w organizacji i prowadzonej przez nią polityce. Po pierwsze, według Orbana, instytucje UE muszą wrócić do "właściwych sobie zadań". Orban podkreślił, że Unią powinna rządzić Rada Europejska, a nie Komisja, która "musi skończyć bawić się w politykę".

Węgier przypomniał o trudnościach jakie ma Unia przez kryzysy jakie nią targają - kryzys ekonomiczny, bezpieczeństwa wewnętrznego i migracyjny. Ponadto oświadczył, że Unia "nie trzyma się ustalonych przez siebie zasad".

Zdaniem polityka, żeby rozwiązać te problemy wspólnota powinna utrzymać "bardzo rygorystyczną politykę budżetową, bazującą na wzroście gospodarczym". Oprócz tego Unia zdaniem Orbana, "musi dokonać rewizji wspólnych polityk" - utrzymać politykę spójości i rolniczą, zrezygnować z tej do spraw socjalnych i migracji i utworzyć nowe - np. ds. cyfryzacji.

Orban wyszedł też z propozycją utworzenia "wspólnego wojska europejskiego", które zwiększyłoby bezpieczeństwo granic wspólnoty i zapewniło jej stabilność wewnętrzną. Pomysł Węgra gorąco poparł czeski premier, Bohuslav Sobotka.

"Lepsza ochrona granic Schengen to nie tylko kwestia lepszej współpracy w walce z terroryzmem, ale naszym zdaniem powinniśmy również otworzyć dyskusję na temat możliwego powstania wspólnej armii europejskiej.  Ten proces nie będzie łatwy. Niemniej jestem przekonany, że Europa potrzebuje lepszej współpracy w dziedzinie obronności i polityki bezpieczeństwa przede wszystkim" - mówił podczas konferencji Sobotka.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: bankier.pl, telewizjarepublika.pl pt Następny artykuł