Wizje historyczne Benjamina Netanyahu wzbudzają spore emocje. Mimo iż od czasu, kiedy premier Izraela przerzucił ciężar odpowiedzialności za holokaust żydów z Hitlera na al-Husajniego minęło już trochę czasu, temat nadal wzbudza kontrowersje i jest szeroko komentowany.

Premier Netanyahu poruszył opinię publiczną, mówiąc że mufti Jerozolimy, Muhammad Amin al-Husajni zakrzewił w Adolfie Hitlerze ideę eksterminacji żydów. Nazistowski przywódca miał podjąć decyzję pod jego wpływem.

Premier spotkanie Hitlera z Husajnim opisał w przemowie przed Światowym Kongresem Syjonistycznym w 2015 roku.

Hitler nie chciał eksterminować żydów w tamtym czasie. Chciał się ich jedynie pozbyć z kraju. Muhammad Amin al-Husajni poszedł do Hitlera i powiedział: „Jeżeli ich wygonisz, wszyscy przyjdą tutaj (do Palestyny)” – opowiadał Netanyahu.

Hitler miał zapytać, według premiera, o to, co powinien poczynić. W odpowiedzi usłyszał od Husajniego, iż rozwiązaniem jest „spalenie ich”.

Pogląd, iż to Husajni zainicjował „ostateczne rozwiązanie” pojawia się wśród wielu historyków, badających holokaust. Jednocześnie jednak koncepcję tę odrzuciło wielu uznanych naukowców.

https://youtu.be/CVGUUaZyXyg

https://www.youtube.com/watch?v=-Ju1w-iDR0o

źródło: haaretz.com

...

Zobacz również