Brytyjskie gazety Daily Express i Daily Telegraph powołując się na ekspertów budowlanych przekonuje, że powodem tak strasznych skutków pożaru londyńskiego Greenfell Tower było prawo unijne. Dyrektywa Brukseli w sprawie energooszczędności budynków mieszkalnych i komercyjnych nakazuje zastosowanie kontrowersyjnych materiałów.

Mowa o płytach pianowych pokrytych deszczoodporną warstwą tworzywa , które izolują lepiej budynek i nie narażają go na znaczne straty ciepła, powodując mniejsze zużycie energii. Jest jednak jeden problem w sposobie montowania okładziny.

Szpary między izolacją a ścianą budynku powodują, że najmniejszy pożar rozprowadza się błyskawicznie ja w kominie, zajmując firanki i wdzierając się do domów przez otwarte okna.

Unijna dyrektywa w zakresie energooszczędności ma bezpośredni wpływ na sposób remontowania domów w Wielkiej Brytanii. Nie ma w prawdzie wymogu przebudowy wszystkich budynków, ale jeśli robisz remont, albo kładziesz dach, masz obowiązek zmodernizować izolację – powiedział konsultant budowlany Geoff Wilkinson

Budynek przeszedł właśnie taki remont, wart prawie 9 milionów funtów, w tamtym roku. Mieszkańcy budynku skarżyli się jednak na zły stan więzy już w 2000 roku. Firmy, które wykonywały renowację poinformowały, że nie wiedzą nic na temat przenoszenia przez okładzinę pożarów oraz, że spełniają wszystkie wymagania prawne.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała szczegółowe śledztwo w tej sprawie.

źródło: reporters.pl

 

...

Zobacz również