Już niedługo wejdą w życie wielkie zmiany w prawie pracy. Nie wszystkim się spodobają

Już niedługo wejdą w życie wielkie zmiany w prawie pracy. Nie wszystkim się spodobają Źródło: fot. freestockphotos.biz

Prawo pracy już niedługo przejdzie poważne zmiany, które nie wszystkim mogą się spodobać. Ministerstwo wytłumaczyło, na czym będą one dokładnie polegać.

Prawo pracy zawiera wiele kruczków, które mogą zostać wykorzystane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Chociaż stosowanie niektórych raczej nie jest postrzegane najlepiej, to i tak z wieloma spotkać się mogliśmy na rynku pracy. Teraz częściowo się to zmieni, ponieważ ministerstwo wprowadza zmiany do prawa pracy, które mogą się niektórym nie spodobać - zwłaszcza pracodawcom.

Pierwsze zmiany zapowiedziane przez ministerstwo mają wejść w życie już z początkiem roku 2020, ale nie oznacza to, że wszystkie właśnie wtedy zaczną obowiązywać. Część z nich zostanie wprowadzonych w życie dopiero po połowie roku, ale i tak te zmiany są bardzo potrzebne.

Prawo pracy już niedługo się zmieni

Pierwszą z nich jest kwestia dotycząca dodatku stażowego, który nadawany jest za wypracowanie odpowiedniej ilości czasu w danej firmie, czy też placówce. Do tej pory często zdarzało się, że był on wliczany do wynagrodzenia minimalnego, przez co osoba, która ma za sobą wieloletni staż pracy, miała mniejszą płacę podstawową niż osoba, która dopiero rozpoczęła pracę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - W dotychczasowej formie taki dodatek często nie spełniał swojej roli, a pracownik z kilkunastoletnim stażem dostawał niższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwent lub osoba z niewielkim doświadczeniem, ponieważ do minimalnej pensji wliczał mu się dodatek za wysługę lat - wskazywała minister Bożena Borys-Szopa.

To natomiast może spotkać się z niezadowoleniem właśnie ze strony pracodawców, którzy wykorzystywali ten kruczek prawny dla swoich korzyści finansowych, ponieważ w ten sposób obchodzili wypłacanie dodatku stażowego dla swoich najbardziej lojalnych pracowników. Od 1 stycznia 2020 roku nie będzie to już możliwe.

Dzisiaj grzeje: 1. Po wielu miesiącach rozłąki wrócił po psa. W tajemnicy zaszedł pod drzwi, gdy zwierzak wyszedł zaczęło się gorące powitanie
2. Znany aktor miał straszny wypadek. Jego auto wypadło z drogi, jest w ciężkim stanie 

Następne zmiany będą obowiązywać od 7 września i dotyczyć będą dyskryminacji i równego traktowania, szczególnych uprawnień pracowników, mobbingu, świadectw pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. Skupiają się one na wzmocnieniu pozycji pracownika, który teraz będzie miał o wiele lepsze narzędzia prawne do tego, aby domagać się respektowania swoich praw.

 

  1. Niespodziewany zwrot wydarzeń ws. 500 plus. Młode matki znalazły sposób, żeby masowo pomnażać pieniądze
  2. Gwiazda Polsatu jest w CIĄŻY! Pokazała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem, co dalej z karierą?
  3. Żona przypadkiem odkryła, że jest na nagraniach w telefonie męża. Wylądował w więzieniu
  4. Zmarłą na raka babcię pochowali z telefonem. Po 3 latach odebrali SMS-a, treść wywołała poruszenie
  5. Gwiazda TVN pierwszy raz powiedziała o pogrzebie Piotra Staraka. Przekazała, co w najbliższych dniach planuje rodzina zmarłego

źródło: TVN 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News