200 zł za kilka minut badania. Tysiące kierowców będzie zmuszonych do zapłaty

200 zł za kilka minut badania. Tysiące kierowców będzie zmuszonych do zapłaty Źródło: fot. wikimedia.org/9chomik9

Prawo jazdy bez wątpienia nie jest tanią inwestycją. Jednak prawdziwym kuriozum jeżeli chodzi o ten dokument są obowiązkowe badania lekarskie.

Prawo jazdy jest marzeniem niejednego nastolatka, który chciałby się usamodzielnić. W wielu przypadkach jest to praktycznie obowiązek. Jednak, jeżeli decydujemy się na to, to musimy przygotować się liczne kłody rzucane nam pod nogi. Szczególnie badania lekarskie wzbudzają masę kontrowersji.

Prawo jazdy tylko z odpowiednimi badaniami

Już sam kurs na prawo jazdy potrafi być naprawdę drogi. Ceny na poziomie dwóch tysięcy złotych to teraz praktycznie norma, od której bardzo ciężko znaleźć wyjątek. Niestety nie jest to jedyny wydatek, który czeka osobę chcącą zostać kierowcą, a także tych, których uprawnienia się kończą. Wszystko dlatego, że to nie same uprawnienia tracą ważność a badania lekarskie. Jednak jedno bez drugiego nie może istnieć. Dlatego każda osoba chcąca zdobyć ten dokument, a także ta, która chce go odnowić musi przejść obowiązkowe badania.

Nie jest to żadna nowość, ponieważ takie badania są obowiązkowe już od lat, ale przede wszystkim przeraża ich aktualna forma oraz cena, ponieważ ustawowo jest określone, że takie badanie ma kosztować dokładnie 200 złotych.

Jednak może w tej cenie dostajemy szczegółowe badanie, które faktycznie określa nasze możliwości kierowania samochodem? Nic bardziej mylnego, ponieważ w niemalże każdym przypadku potrwa ono jedynie kilka minut i podczas badania zostanie nam sprawdzony wzrok na tablicy w gabinecie, to czy jesteśmy daltonistami, ciśnienie tętnicze krwi oraz zostaniemy osłuchani stetoskopem i to wszystko za 200 złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co prawda, lista badań, która powinna zostać przeprowadzona, jest to wiele dłuższa, ale większość lekarzy ich nie realizuje w pełnym wymiarze. Dlatego każda osoba nieposiadająca bezterminowego prawa jazdy jest zmuszona co kilka lat na zapłacenie za kolejne badanie, które praktycznie nic nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić.

Dodatkowo już niedługo każdy z nas będzie musiał mieć nowy wzór prawa jazdy i dotyczy to zarówno doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących, a to wiąże się z tym, że bezterminowe prawa jazdy na zawsze przejdą do historii i każdy chcąc legalnie prowadzić samochód prędzej czy później będzie musiał zapłacić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda ma siostrę bliźniaczkę! To znana aktorka - wyglądają identycznie. Pospadacie z krzeseł jak to zobaczycie
  2. Córki Hanny Lis są ZNIEWALAJĄCO piękne! Urodą zmiażdżyły nawet córki Kingi Rusin!
  3. Gigantyczne kontrowersje wokół Małgorzaty Rozenek. Gwiazda przemówiła
  4. Śmierć Michała na zawsze będzie tajemnicą. Są wyniki sekcji zwłok
  5. TVP podało pilne informacje. Ważny polityk PO nie żyje, popełnił samobójstwo

 

źródło: Autokult

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News