Masz prawo jazdy? Nadchodzą ogromne zmiany, lepiej się przygotować

Masz prawo jazdy? Nadchodzą ogromne zmiany, lepiej się przygotować Źródło: Pixabay StockSnap

Posiadasz prawo jazdy? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, musisz przygotować się na ogromne zmiany. Już za trzy miesiące wejdą w życie pierwsze korzystne dla kierowców przepisy, dzięki którym będą oni mogli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednak wiążą się z tym pewne utrudnienia.

Jeśli posiadasz prawo jazdy oraz samochód, już od grudnia będziesz miał okazję, by zaoszczędzić nieco pieniędzy oraz uwolnić się od pewnych kłopotów. W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Wejście w życie poszczególnych zapisów pakietu deregulacyjnego dla kierowców będzie wprowadzane etapowo. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać 4 grudnia 2020 roku.

Masz prawo jazdy oraz samochód? Przygotuj się na ogromne zmiany

4 grudnia 2020 roku zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po tym, jak wykorzystane zostaną wszystkie miejsca na pieczątki, które potwierdzają przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego. Jest to problem, który od lat budził sprzeciw wielu kierowców. Powodem jest wzór dowodu rejestracyjnego, w którym przewidzianych są dwie strony na adnotacje urzędowe oraz zaledwie sześć miejsc na pieczątki diagnosty. Wielu kierowców skarżyło się, że strony na adnotacje pozostają niemal puste, natomiast miejsca na pieczątki kończyły się w ciągu sześciu lat. Wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy wiązała się z dwukrotną wizytą w urzędzie i poniesieniem kosztów w wysokości 71 złotych 50 groszy. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Już od grudnia kierowcy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, nie będą zmuszeni wymieniać dowodu rejestracyjnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w razie sprzedaży samochodu, nowemu właścicielowi oprócz dowodu rejestracyjnego, trzeba będzie przekazać zaświadczenie o przeglądzie wydane przez diagnostę, na którym widnieje data kolejnego przeglądu. W takiej sytuacji jest to również jedyny dokument, który będzie mógł potwierdzić sprawność auta podczas kontroli poza granicami kraju. 

Wiele przepisów pakietu deregulacyjnego wejdzie w życie już w grudniu, jednak nie wszystkie. Dopiero od 4 czerwca 2021 roku nabywca nowego pojazdu będzie miał możliwość zlecenia salonowi sprzedaży złożenie wniosku dotyczącego jego rejestracji oraz odbioru dokumentów i tablic rejestracyjnych. Z kolei 4 września 2021 roku urzędy przestaną wydawać kartę pojazdu oraz nalepkę kontrolną podczas rejestracji pojazdu. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła wiadomość z ostatniej chwili. Niestety, nie żyje wspaniały Polak

2. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

3. Media przekazały tragiczne informacje. Nie żyje 1 osoba, wśród rannych dzieci

Niektóre ze zmian zostaną wprowadzone w momencie, gdy pojawią się techniczne możliwości zapewniające działanie administracji. O ich dokładnym terminie poinformuje właściwy minister. Z pewnością już od 5 grudnia 2020 r. policja nie będzie prosiła o okazywanie prawa jazdy podczas kontroli drogowej, o ile wydano je w Polsce. Obecnie za brak dokumentu grozi mandat w wysokości 50 złotych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda "Pytanie na śniadanie" w sercu poważnej afery z prokuraturą w tle. Milczenie przerwała jej przyjaciółka
  2. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  3. Kobieta porzuciła swoją niepełnosprawną córeczkę. Po 20 latach zobaczyła w telewizji rzecz, która odebrała jej mowę
  4. Tuż po narodzinach dziecko znalazło się w rękach matki. Kobieta zobaczyła, co maluch ma w buzi i zamarła
  5. Choroba okazała się nie do pokonania. Po wyczerpującej walce zmarł polski polityk
  6. Pogoda dopisze grzybiarzom? Wiemy, jak będzie i gdzie warto wybrać się na borowiki, maślaki i inne dary lasu

Źródło: Wirtualna Polska 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News