Prawo i Sprawiedliwość znalazło się właśnie w ogromnym kryzysie. Sztandarowa ustawa pomysłu polityków partii, która wyprowadziła na ulice polskich miast tysiące protestujących, jest bowiem bliska upadku. Wszystko przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się poświęcić więcej czasu ustawie, według której sędziowie instytucji po ukończeniu 65. roku życia przejdą w stan spoczynku. Ostatecznie zwrócił się więc do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz… zawiesił wykonanie nowego prawa.

Jak SN odpowiedział na ustawę dotyczącą sędziów organu?

– Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku – poinformował Krzysztof Michałowski, reprezentujący zespół prasowy SN.

Czego dotyczą pytania prejudycjalne wystosowane przez instytucję? Według Michałowskiego obejmują zagadnienia związane z „zasadami niezależności i niezawisłości sądów, jako zasadami prawa unijnego oraz unijnym zakazem dyskryminacji ze względu na wiek”.

– Jednocześnie Sąd Najwyższy, zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, zastosował środek zabezpieczający i postanowił zawiesić stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku – zarówno w zwykłym trybie, jak i w przepisach przejściowych (art. 111 ustęp 1 i ustęp 1a, art. 37 oraz art. 39 ustawy o SN) – ujawnił Michałowski.

Jak Prawo i Sprawiedliwość zareaguje na decyzję SN?

W jaki sposób na problemy z wcieleniem kontrowersyjnej ustawy w życie odpowiedzą jej pomysłodawcy z Prawa i Sprawiedliwości? Tego zapewne dowiemy się już wkrótce.

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyńscy są winni katastrofy smoleńskiej?! Lech Wałęsa ujawnia

ZOBACZ TAKŻE: Wałęsa przed śmiercią chciał się pojednać. Szokująca odpowiedź PiS

ZOBACZ TAKŻE: Największa tajemnica ślubu Kaczyńskiej! Chciała to zachować dla siebie

ZOBACZ TAKŻE: Sadysta! Wyrzucił psa z balkonu. Sprawca został nagrany

Czy zgadzasz się z założeniami reformy sądownictwa pomysłu PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Tak wyglądały protesty przeciw zmianom w sądownictwie [ZDJĘCIA]


Jak bardzo praworządnym krajem jest Polska? Ranking ukazuje naszą pozycję...

Zobacz również