Związany z Kościołem katolickim Instytut Toniolo z Mediolanu przeprowadził międzynarodowy sondaż dotyczący tego, jakie zdanie o uchodźcach ma młodzież z poszczególnych krajów. Według niego, 79% młodych Polaków jest zdania, że kraj, w którym osiedlili się uchodźcy, jest mniej bezpieczny.

Badania Instytutu Toniolo przeprowadzono w drugiej połowie lipca sześciu krajach Europy – Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Sondaż miał na celu sprawdzenie stosunku młodych osób (18-32 lata) wobec imigrantów. Pytania zadane młodym dotyczyły tolerancji, bezpieczeństwa, kultury gospodarki i relokacji uchodźców.

Przekonanie, że najważniejsza jest tolerancja wobec odmienności innych kultur najbardziej popierają Włosi – 83%, Polacy – 79% i Niemcy – 70%. Co ciekawe, aż 61% młodzieży polskiej jest zdania, że integracja europejska zintegrowała ze sobą różne kultury.

Aż 79,3% Polaków opowiedziało się za zdaniem, że tam, gdzie osiedlają się imigranci, kraj traci na bezpieczeństwie. Był to najwyższy wynik wśród wszystkich z grup narodowych w badaniu. Za Polakami są Francuzi, Niemcy i Włosi, którzy odnotowali ten sam wynik – 52%. Na poziomie 47% uplasowali się natomiast Brytyjczycy i Hiszpanie.

Co ciekawe, Polacy przodują także wynikiem z przekonaniem, że imigranci pogarszają gospodarkę kraju, do którego przybywają. Takie zdanie popiera 67,2% ankietowanych. To samo zdanie popiera ponad połowa Francuzów i 47% Brytyjczyków, Hiszpanów i Włochów.

Z kolei jeden z najniższych wyników mieli Polacy przy pytaniu dotyczącym życia kulturalnego w kraju, w którym osiedlają się uchodźcy. Opinię, że imigranci poprawiają kulturę w kraju, w którym zamieszkują, poparło 43% młodych Polaków. W tym względzie podobnie myślało 43% Włochów.

Polacy mieli też najniższy wynik przy zdaniu: „napływ migrantów powinien być regulowany przez Unię Europejską, a nie przez poszczególne państwa członkowskie” – 44%. Najwyższy wynik zanotowali Włosi 70%, a zaraz po nich Hiszpanie i Niemcy – 58%.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również