Prawicowi internauci w związku z wizytą Tuska w Polsce wyciągnęli jego cytat z 1987 roku. Późniejszy premier Polski, a obecnie szef Rady Europejskiej napisał je dla miesięcznika ZNAK. Teraz słowa rozpalają ogniste dyskusje i wywołują wściekłość prawicy. 

– Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? – pisał Tusk.

Późniejszy premier Polski opisał swoje skojarzenie, że „polskość to nienormalność”.

– Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem! – dodał.

Prawicowi internauci po odkopaniu cytatu w związku z powrotem Tuska do Polski zaczęli zasypywać go ognistymi komentarzami.

Zobacz również