Ta informacja naprawdę zbija z nóg. Prawicowe organizacje podpisały właśnie wielkie porozumienie, które zmieni ich oblicze, a także ich ocenę ze strony opinii społecznej. Takiego obrotu spraw naprawdę nikt się nie spodziewał, zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach w Polsce.

Wszystkie największe i najbardziej znane w Polsce organizacje prawicowe o zabarwieniu narodowym podpisały wspólne porozumienie. Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele Ruchu Narodowego, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo–Radykalnego.

– Odrzucamy rasizm i wszelkie bazujące na pojęciu rasy doktryny społeczne i polityczne – napisano we wspólnej deklaracji środowisk narodowych.

Spójność etniczna a odrzucenie rasizmu

W dalszej części tekstu możemy przeczytać także o tym, że wszystkie organizacje, mieniące się narodowymi, cenią sobie „spójność kulturową, religijną i etniczną” narodu. Jak połączyć ze sobą spójność etniczną i niezgodę na rasizm?

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Duda totalnie szokuje. „Marsz Niepodległości zaszkodził Polsce!”

– Warunkiem zachowania spójności polskiej wspólnoty narodowej jest, aby w naszym kraju dominowała ludność polskiego pochodzenia etnicznego, polska kultura i religia katolicka. Z tej przyczyny jesteśmy przeciwni imigracji do Polski grup ludzi o innym pochodzeniu, innej kulturze lub innej religii, które mogłyby tworzyć obce enklawy, stające się podłożem przyszłych konfliktów wewnętrznych – wyjaśniają swoją postawę narodowcy.

Równocześnie podkreślają, że niechęć do imigracji nie równa się rasizmowi. Jak podkreślają, także osoba innego koloru skóry może być Polakiem, jeśli się nim czuje.

Jak zaznaczono w deklaracji, narodowcy nie odmawiają jednostkom czy rodzinom, które różnią się od większości Polaków pochodzeniem, kulturą czy religią, poczucia bycia Polakiem. Ważne jest, by te osoby utożsamiały się z narodem polskim, wyrażali wolę asymilacji i „swoją pracą i całą postawą życiową służyli naszej Ojczyźnie”.

Porozumienie lekiem na oskarżenia

Porozumienie, podpisane przez środowiska narodowe ma szczególne znaczenie w obliczu niedawnych kontrowersji, które wywołała wypowiedź byłego już rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej. Mateusz Pławski udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że jego organizacja nie jest wprawdzie rasistowska, ale wyznaje tzw. separatyzm rasowy.

Od tej wypowiedzi odcięły się wszystkie inne organizacje narodowe w Polsce. Skrytykowali ją także wspierający narodowców w wielu aspektach narodowców polscy politycy parlamentarni. Młodzież Wszechpolska szybko usunęła Pławskiego ze stanowiska rzecznika.

Podpisanie takiego porozumienia jest szczególnie istotne także w kontekście oskarżeń, które posypały się w stronę Polski z Zachodniej Europy. Polscy politycy i cały kraj został oskarżony o sympatie nazistowskie.

Tak wyglądał Marsz Niepodległości 2017 [ZDJĘCIA]


"Kulson" celebrytą? Warszawski policjant podbija sieć [MEMY]

Zobacz również