Prawica w euforii. Niemcy zapłacą za zbrodnie II Wojny Światowej

Prawica w euforii. Niemcy zapłacą za zbrodnie II Wojny Światowej

Niemiecki rząd Angeli Merkel będzie musiał wypłacić odszkodowania za ludobójstwo hitlerowców. Zabito wówczas 128 osób. Dla polskiej prawicy wypłata odszkodowań jest bardzo jasnym sygnałem.

Włoski sąd w Sulmonie nakazał niemieckiemu rządowi wypłatę odszkodowań za zabójstwa, jakie dokonano w Abruzji w 1943 roku miedzy 16 a 21 listopada. "La Repubblica" na swoich stronach internetowych podkreśla, że jest to wyrok historyczny. Na jego mocy Niemcy, jako kraj sukcesor Trzeciej Rzeszy są uznane za winnych zbrodni wojennych, dokonanych w lesie o nazwie Limmari w osadzie nazwanej Pietranseri. Państwo niemieckie ma wypłacić dokładnie 1,6 mln euro gminie Roccaraso, gdzie miały miejsce egzekucje a także 5 mln euro spadkobiercom ludzi , którzy wówczas ponieśli śmierć z rąk hitlerowców.  - Sędzia napisała w orzeczeniu, że mieszkańcy okolicy padli ofiarami "zabójstw, zagłady, deportacji" i że celem dowództwa wojsk niemieckich było zwalczanie wśród ludności cywilnej "wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji"- podają w komunikacie włoskie media.

Czy Polska też doczeka się sprawiedliwości?

Sprawa odszkodowań wojennych jest też jednym z głównych politycznych tematów w Polsce. Sejm powołał w tym celu zespół ds. oszacowania wysokości jakie może otrzymać państwo polskie. Poseł Mularczyk z PiS-u wraz z grupą posłów złożyli do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zbadać sprawę umożliwienia  obywatelom polskim pozywania Niemiec za zbrodnie. Już teraz pojawiają się głosy, że Polska również doczeka się wypłaty reparacji. Takie nadzieje żywi krajowa prawica.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News