Prawica po tych słowach Tuska: To już nie Polak! "Jestem przedstawicielem mniejszości etnicznej"

Prawica po tych słowach Tuska: To już nie Polak! "Jestem przedstawicielem mniejszości etnicznej" Źródło: fot. flickr.com

Przez polską radykalną prawicę Donald Tusk od dawna jest uważany za kogoś, kto ma mało wspólnego z Polską. Często Tuska określa się jako Niemca, teraz zaś on sam dał swoim przeciwnikom argument, który jego oponenci chętnie wykorzystują. 

Donald Tusk był premierem Polski, obecnie zaś już drugą kadencję kieruje Radą Europejską. Dla obecnej opozycji jest przykładem doceniania Polski na arenie międzynarodowej. Dla przedstawicieli prawicy - nie jest Polakiem. Po tych słowach jego przeciwnicy nie mają już żadnych wątpliwości. - Ja mam wystarczająco dużo empatii w sobie, też jako przedstawiciel mniejszości etnicznej, jako Kaszuba, z moimi doświadczeniami polskimi. Wiem, co znaczy takie dążenie do niepodległości, ale równocześnie też wiem, co ważne jest i dla Hiszpanii, i dla Europy, i utrzymanie jedności wydaje się tutaj priorytetem - stwierdził niedawno Tusk, komentując sprawę secesji Katalonii. Szczególnie to pierwsze zdanie natychmiast podchwycili prawicowi komentatorzy. Należy bowiem zaznaczyć, że Kaszubi dążą wprawdzie do uznania swojej nacji za mniejszość etniczną lub nawet mniejszość narodową, ale w Polsce są jednak uznawani jedynie za grupę etnograficzną. Nie są zatem ani obcym narodem, ani grupą etniczną. To nie pierwszy raz, kiedy Donald Tusk podkreśla swoją odrębność od narodu polskiego. Kiedy obejmował stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, w wywiadzie stwierdził, że jako Kaszub należy do mniejszości narodowej. - Jestem nie tylko obywatelem Gdańska, ale również Kaszubem. Co oznacza, że jestem częścią mniejszości narodowej. Jest to około 300 tysięcy osób z ich własnym językiem, z ich zwyczajami - powiedział wówczas Tusk.

Źródło: niezalezna.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News