Praca zdalna - prawa pracownika
pexels/rawpixel.com/CC0 Public Domain
Aneta Wasilewska - 23 Maja 2020

Czy można odmówić powrotu do biura i nadal pracować zdalnie? Odpowiedź wielu zdenerwuje

Praca zdalna w związku z pandemią koronawirusa rozkwitła w Polsce. Dotychczas niewielu pracowników świadczyło swoją pracę z domu, dziś w zupełnie innej sytuacji, coraz więcej osób dostało możliwość pracy zdalnej. W związku z tym tematem pojawia się wiele pytań. Jednym z nich jest to, czy pracownik może odmówić powrotu do biura, by pracować z domu. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie, nie jest taka, jak by wszyscy sobie tego życzyli.

Praca zdalna bez wątpienia ma wiele plusów, ale też i minusów. Ostatnie miesiące pokazały, które zawody bez łatwości można wykonywać za pośrednictwem sieci. Niestety, sytuacja wyjawiła, kto nie jest przygotowany na to, by przenieść swoją działalność do internetu, co potęgowało falę zwolnień. Kwestia pracy zdalnej poruszana była w wielu aspektach, ale pracownicy wciąż nie do końca są świadomi swoich praw i obowiązków.

Hotel wystawił nietypowy paragon.Agnieszka spojrzała na paragon za hotel i pobladła. Zobaczyła porażający napis, od razu sięgnęła po telefonCzytaj dalej

Praca zdalna przypadła do gustu Polakom

Z oficjalnych badań, które zostały przeprowadzone, wynika, że Polacy polubili pracować z domu. Duża część społeczeństwa przyznaje, że wolałaby pracować tak już na zawsze. Część Polaków składnia się także do pracy w trybie mieszanym, czyli kilka dni w biurze, a kilka w domu. Praca zdalna przede wszystkim przełożyła się na efektywność pracowników, którzy w swoich mieszkaniach pracują na zwiększonych obrotach. Warto jednak dodać, że wpłynęło to także na to, że Polacy czują się mniej zmęczeni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

KotyZnalazła kota w krytycznym stanie. 2 miesiące później jego widok zapiera dech w piersiach, nie jest zwykłym dachowcemCzytaj dalej

Praca zdalna: kto ma ostatnie zdanie?

Niestety okazuje się, że decyzja o powrocie do pracy będzie niezależna od woli pracownika. Zgodnie z prawem, jeśli szef wyda polecenie, by wrócić do pracy z home office, pracownik zobligowany jest do wykonania jego polecenia. Jeżeli pracownik zlekceważy polecenie o powrocie z pracy zdalnej, może się liczyć z wypowiedzeniem umowy.

- Jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest wykonywanie poleceń służbowych, o ile nie są one sprzeczne z prawem. W omawianym przypadku, jeśli pracownik odmówi wykonania polecenia polegającego na powrocie do biura, pracodawca ma podstawę do wypowiedzenia mu umowy - przekazała Malwina Stasiewicz, specjalista prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Dzisiaj grzeje:

1. Szczyt epidemii już za nami? Jest oficjalne stanowisko ministra zdrowia
2. Pamiętacie Jolę z ”Rancza”? Przeszła spektakularną metamorfozę, mamy zdjęcia

Eksperci radzą wszystkim pracownikom, którzy mają obiekcje przed powrotem do biura, aby zgłaszali to swoim przełożonym. Nie każdy może pozwolić sobie na dojazd do pracy samochodem, a podróż komunikacją miejską wiążę się z kontaktem z nieznajomymi. Warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje obawy, możliwe, że uda się je rozwiązać wspólnie, na korzyść pracodawcy i pracownika.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wstrząsające historie kobiet, które zmagają się z migreną. "Bałam się, że nie przeżyję i mój organizm nie wytrzyma takiego bólu"
  2. 22 letnia piękna gwiazda nie żyje. Tuż przed swoją śmiercią zostawiła wiadomość, która wzbudza ciarki
  3. Martyna Gliwińska wyjawiła, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami Bieniuków. Oliwia nie ma lekko
  4. Myślicie o wyjeździe na wakacje? Możecie się zdziwić, wszystkie doniesienia są jednoznaczne
  5. Fatalny koniec imprezy, nie żyje 7 osób, przeżył gospodarz. Wyjątkowo przykre informacje napłynęły z zza granicy
  6. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać

Test osobowościCo jako pierwsze zobaczyłeś na obrazku? Odpowiedź zdradza więcej szczegółów o osobowości niż się wydajeCzytaj dalej

źródło: money pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News