Praca przy zbiorach za granicą. Gdzie można najlepiej zarobić?

Praca przy zbiorach za granicą. Gdzie można najlepiej zarobić? Źródło: Pixnio/Hagerty Ryan

Praca przy zbiorach za granicą cieszy się dużą popularnością wśród polskich pracowników. Szczególny przyrost ogłoszeń o pracę dla Polaków obserwuje się w sezonie letnim. Zbiory kojarzą nam się stricte z pracami polowymi, ale wśród ogłoszeń odnajdujemy również te do pracy w szklarniach i przetwórniach oraz przy innych czynnościach z zakresu ogrodnictwa i rolnictwa. Mimo że najwięcej Polaków decyduje się na pracę na Zachodzie od wiosny do jesieni, to bez trudu możemy znaleźć także stałą pracę w powyższych branżach.

Praca przy zbiorach za granicą to doskonały pomysł na większy zarobek. Mimo, że na ręce do prac ogrodniczo-polowych w niektórych miejscach jest zapotrzebowanie praktycznie przez cały rok, to oczywiście w sezonie letnim jest ono największe. Szczególnie przy zbiorach pracodawcy wyjątkowo potrzebują więcej liczby pracowników.

Praca przy zbiorach za granicą

Największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się oferty pracy za granicą w magazynach, fabrykach oraz w branży ogrodniczej i rolniczej. Mimo, iż koszty utrzymania na zachodzie są wyższe, najwyraźniej praca za granicą ciągle się opłaca, bo chętnych nie brakuje, a nawet można zaobserwować, że tendencja wyjazdów z kraju w celach zarobkowych jest wzrostowa.

Gdzie możemy wyjechać do pracy przy zbiorach? Polacy co roku obierają podobne kursy do Niemiec, Holandii, Norwegii oraz Hiszpanii. Holandia jest szczególnie popularna i jest tam bardzo duże zapotrzebowanie na polskich pracowników. Gdzie dokładnie?

- Największe skupiska Polaków są w tych rejonach Holandii, w których jest na nich największy popyt czyli Północna Brabancja, Flevoland, Limburgia i Południowa Holandia. Pracę dają nam tamtejsze szklarnie, ogrodnictwo, centra dystrybucyjne i zakłady produkcyjne. Polacy stanowią ważną grupę pracowników stałych i tymczasowych jak również ważną siłę holenderskiej gospodarki - dla portalu Sadyogrody odpowiada Katarzyna Bielak, specjalistka ds. usług HR firmy AB Job Service Polska.

A jak postrzegają nas Holendrzy jako pracowników?

- Jesteśmy szóstą grupą migrantów [...] Holendrzy niezmiennie cenią sobie polskich pracowników. Jesteśmy znani z pracowitości, zaangażowania w to, co robimy, szybko też staramy się dopasować do nowego otoczenia. My jako Agencja Pracy bardzo się z tego cieszymy - dzięki temu nie narzekamy na brak pracy. Szczególnie czujemy to w okresie wiosennym, gdyż jak wiadomo Holandia to kraj bardzo rolniczy - dodaje Katarzyna Bielak

Praca przy zbiorach - Niemcy, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Norwegia

Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników za granicą jest w okresie zbiorów, czyli sierpień, wrzesień, ale wzrost popytu na dodatkowe ręce do pracy można zaobserwować już na wiosnę.

Portale z ogłoszeniami o pracę pękają w szwach, są również firmy zajmujące się tylko organizowaniem wyjazdów Polaków na zarobek za granicą. Ważne jest, aby dobrze wybrać miejsce wyjazdu, sprawdzić firmę, podeprzeć się opiniami, w końcu powierzamy jej własne bezpieczeństwo.

Ile możemy zarobić przy zbiorach truskawek, czy szparagów np. w Holandii? Z odpowiedzią spieszy Katarzyna Bielak w wywiadzie z Sadyogrody.pl

- Stawki są różne - uzależnione od oferty, wymagań ze strony pracodawcy. Najczęściej oscylują w granicach 9,82-10,70 euro brutto/h.

- Stawki przy takich zajęciach zaczynają się od 9,5 euro brutto za godzinę pracy, przy zapewnieniu darmowego zakwaterowania i opieki na miejscu przez polskiego koordynatora - mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz w Work Service w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Praca przy zbiorach za granicą - aktualne oferty

Przeglądając portale z ofertami pracy już widać duży popyt na pracowników w krajach Europy Zachodniej. Do zbioru pieczarek, truskawek, jeżyn, malin, szklarniach, na polach, w przetwórniach. Niemcy, Holandia, Hiszpania, Włochy - jest w czym wybierać. Agencje podają stawki godzinowe lub za cały miesiąc pracy. Pewne jest, że praca przy zbiorach jest opłacalna, co roku cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków, ale może być też swego rodzaju przygodą, odmianą w życiu. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lelum.pl: co to jest? Kim jest redaktor naczelny? Praca w Lelum.pl
  2. Urlop wychowawczy. Podanie, pensja, praca
  3. Ikea - zarobki: ile zarabia menedżer? Praca w Ikea czeka
  4. Kiedy urlop 2019? Jest kilka popularnych terminów
  5. Gdzie na wakacje 2019? Już dziś zaplanuj swój urlop
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News