Nawet 300 tysięcy osób straci pracę. Ogromna fala grupowych zwolnień w Finlandii

Nawet 300 tysięcy osób straci pracę. Ogromna fala grupowych zwolnień w Finlandii Źródło: Pixabay.com jarmoluk

Praca zostanie odebrana ponad 300 tysiącom obywateli, ogromna fala zwolnień paraliżuje Finlandię. Dane resortu zatrudnienia i gospodarki są porażające.

Praca zostanie odebrana ponad 300 tysiącom osób, dane opracowane przez fińskie Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia są niezwykle niepokojące. We wtorek ujawniono szczegóły raportu, pracodawcy już rozpoczęli procedury związane z planowanymi masowymi zwolnieniami. Wszystko z powodu szalejącej pandemii koronawirusa, która paraliżuje światową gospodarkę.

Praca nie dla wszystkich, 300 tysięcy finów zostanie zwolnionych

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się po całym świecie. Zagrożone jest nie tylko życie i zdrowie wielu ludzi, obecna sytuacja ma również ogromny wpływ na światową gospodarkę. Kryzys dotyka niemal każde państwo, a lokalne rządy pracują w pocie czoła, by ograniczyć straty związane z zastojem gospodarczym.

Ministerstwo gospodarki i zatrudnienia w Finlandii zaczęło zbierać dane o sytuacji na rynku pracy m.in. o liczbie urlopowanych pracowników oraz tych objętych procedurą zwolnień grupowych w przedsiębiorstwach w połowie marca, czyli w czasie kiedy w kraju ogłoszono stan wyjątkowy w wyniku pandemii koronawirusa. We wtorek ogłoszono, że planowanymi zwolnieniami jest objętych ponad 303,5 tysiąca pracowników, a ponad 3,2 tysiące pracodawców już uruchomiło procedury.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Finowie stracą pracę, pracodawcy rozpoczęli masowe zwolnienia

Według sondażu, który przeprowadziła Centralna Izba Handlowa, dwie na trzy firmy w Finlandii zamierzają urlopować lub zwolnić pracowników. To zdecydowanie więcej, niż w poprzednio przeprowadzonym badaniu. Jak wytłumaczył Juho Romakkaniemi, dyrektor Izby, sytuacja związana z pandemią koronawirusa zaczęła niezwykle negatywnie wpływać na obroty firm.

- W ciągu dwóch tygodni sytuacja pogorszyła się znacząco - przekazano w komunikacie Centralnej Izby Handlowej.

Dzisiaj grzeje: 1. RMF podał nieoficjalne szczegóły nowych obostrzeń. Szykują się wielkie ograniczenia
2. Niemal wszyscy popełniają 1 błąd przy robieniu naleśników. Ważny szczegół, o którym wielu zapomina

Z podanych sondaży wynika, że dwie trzecie przedsiębiorstw zaczęło już albo ma zamiar skorzystać z kryzysowych rozwiązań, które proponuje fiński rząd. Ministerstwo zatrudnienia i gospodarki opracowało zasady przyznawania specjalnych dotacji dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą oni liczyć na zapomogę w wysokości 2 tysięcy euro, jeśli wykażą, że kondycja ich firmy pogorszyła się w wyniku epidemii. Na pomoc mogą liczyć również freelancerzy, których sytuacja gospodarcza pogorszyła się w związku z pandemią koronawirusa. Wcześniej fiński rząd ogłosił pakiet pomocowy dla średnich i dużych firm.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uciekł ze szpitala, bo nie chciał poddać się badaniom kontrolnym. Policjanci ruszyli za nim w pościg w kombinezonach ochronnych
  2. Legenda skoków narciarskich poprowadzi kadrę rywali Polaków. To były mistrz świata
  3. Oficjalnie: Właśnie wprowadzono nowe, poważne obostrzenia dla Polaków
  4. Brali ślub w plenerze, kiedy nagle pies nie wytrzymał. Później stała się rzecz, którą goście zapamiętają do końca życia
  5. Córka Kasi Kowalskiej drugi raz walczy o życie. Były cztery reanimacje
  6. Szef kuchni księżnej Diany zdradził całą prawdę. Przecieramy oczy

źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News