Czterodniowy tydzień pracy jest dobrym pomysłem? Biznesmen uważa, że zwiększa produktywność i kreatywność

Czterodniowy tydzień pracy jest dobrym pomysłem? Biznesmen uważa, że zwiększa produktywność i kreatywność Źródło: Pixabay Pexels

Praca przez cztery dni w tygodniu może doskonale wpływać na kreatywność i produktywność pracowników. To opinia brytyjskiego biznesmena Andrew Barnesa. Według niego większość osób zatrudnionych w firmie jest w stanie wykonać tę samą w pracę w czasie krótszym, niż ten ogólnie przyjęty. Myślicie, że to dobry pomysł?

Andrew Barnes i jego wspólniczka, Stephanie Jones są autorami książki pt. "Czterodniowy tydzień pracy: jak rewolucja elastycznej pracy może zwiększyć produktywność, zyskowność i dobrobyt i pomóc stworzyć zrównoważoną przyszłość". W 2018 roku przedsiębiorca zainteresował się badaniem, które zostało opublikowane w jednym z popularnych magazynów o tematyce biznesowej. 

Praca może być wykonywana szybciej

Raport dotyczył danych zebranych podczas badania przeprowadzonego w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Osoby, które brały w nim udział w standardowym trybie. Musieli pracować przez osiem godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu. Kiedy zmierzono wydajność ich pracy, doszło do szokujących wniosków. Okazało się, że swoje zadania wypełniali produktywnie przez zaledwie od półtorej do dwóch i pół godziny, czyli maksymalnie około 1/4 dnia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Andrew Barnes był wówczas właścicielem dużej firmy, w której skład wchodziło aż 240 pracowników. Zaczął więc dokładniej przyglądać się ich pracy i doszedł do ciekawych wniosków. Uznał, że wystarczyłoby zaledwie 40 dodatkowych minut efektywności każdego dnia, żeby pracownicy mogli cieszyć się czterodniowym tygodniem pracy. Firma nie poniosłaby przy tym żadnych strat finansowych.

Biznesmen stworzył metodę, którą nazwał "100 - 80 - 100". Jej nazwa wynika z założenia, że pracownicy otrzymają 100% dotychczasowego wynagrodzenia, pracując przy tym przez 80% umówionego czasu. Jedyny warunek jest taki, że muszą zachować odpowiedni poziom produktywności, tak, żeby wymagana praca została wykonana. 

Żeby sprawdzić swój pomysł w praktyce, postanowił wprowadzić ośmiotygodniowy okres próbny w swojej firmie. Efekty mieli mierzyć profesjonalni eksperci z nowozelandzkich uniwersytetów. Wyniki były zaskakujące. Przychody i zyskowność przedsiębiorstwa wzrosły o odpowiednio 6% i 12,5%. Ponadto znacznie mniej osób decydowało się na porzucenie pracy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Powalająca prawda o małżeństwie Grażyny Torbickiej w końcu wyszła na jaw. Tylko najbliżsi wiedzieli

2. Straszne wieści obiegły media. Nie żyje polityk
 

Barnes uznał eksperyment za udany. Jego firma wdrożyła rozwiązanie czterodniowego tygodnia pracy na stałe. Wkrótce jego pomysł obiegł cały świat biznesu. Przed dwoma laty wzięło z niego przykład blisko 250 brytyjskich firm. Oszczędności z tego tytułu wyniosły, według ekspertów, 92 mld funtów. Oszczędności wzięły się stąd, że aż 60% mniej pracowników korzystało ze zwolnień lekarskich. 

Autor książki uważa, że mieszkańcy zachodniej Europy nie wdrożyli jego modelu dlatego, że kultura pracy różni się tam nieco od tej praktykowanej na terenie Wielkiej Brytanii. Według niego, praca jest w tych rejonach miernikiem sukcesu i wartości, dlatego pracownicy muszą liczyć się ze wzmożoną presją ze strony przełożonych. Uważacie, że biznesmen ma rację i czterodniowy tydzień pracy jest dobrym pomysłem? Może to recepta na ponowne pokochanie swojego zajęcia?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Justyna Żyła zna się na gotowaniu, jak mało kto. Koniecznie wypróbuj jej przepis na tradycyjne placki ziemniaczane, a do tego szpyrki
  2. Polski skoczek apeluje do ojca Rydzyka. Ma do niego prośbę
  3. Zobaczyłeś je w wodzie? Każdy natychmiast powinien wyjść na brzeg, konsekwencje mogą być śmiertelnie groźne
  4. Agata Duda nie ma powodów do radości, dostała bezlitośnie szczery list. Padają w nim słowa o rozwodzie, cierpliwość gwiazdora Gogglebox się skończyła
  5. Anna Maria Sieklucka w sukni ślubnej. Gwiazda "365 dni" po ślubie?
  6. Jest oficjalny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Od dziś już wiadomo, kto nie musi zakrywać nosa i ust

Źródło: Interia


 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News