Jeśli zobaczysz takie ogłoszenie o pracę nigdy nie odpowiadaj. To nowy sposób złodziei

Jeśli zobaczysz takie ogłoszenie o pracę nigdy nie odpowiadaj. To nowy sposób złodziei Źródło: Praca marzeń może okazać się oszustwem.

Praca marzeń często okazuje się groźną pułapką. Wielu osobom zdarza się skusić na podejrzanie atrakcyjnie wyglądającą ofertę. Niestety, szybko wychodzi na jaw, że to wielkie oszustwo.

Praca, która w ogłoszeniu wygląda idealnie, musi budzić podejrzenia. Oczywiste, że każdy pracodawca wychwala oferowane stanowisko, lecz w teorii na pierwszy rzut oka można wychwycić podejrzane ogłoszenie. W teorii, bo w praktyce nadal słyszy się o ofiarach oszustw. Wystarczyło skusić się na idealną ofertę. 

Praca marzeń czy oszustwo? Oferty zbyt idealne

Popularny serwis z ogłoszeniami OLX ostrzega, by podejrzliwie traktować pewien typ ofert, które kuszą swoją atrakcyjnością. Niebezpieczne oferty mają pewne wspólne cechy - zapewniają łatwy zarobek i pracę zdalną. To na początek - tym zachęcają poszukujących pracy do kliknięcia, potem pojawiają się kolejne elementy, które powinny u najbardziej beztroskich osób włączyć lampkę ostrzegawczą. Niestety, oszuści żerują na ludziach desperacko szukających pracy. Dla nich wystarczy złapać jedną, by manewr okazał się sukcesem. Dla ofiary kończy się bardzo źle.

Na co więc uważać? Na oferty w stylu: "Łatwa, dobrze płatna praca bez wychodzenia z domu". OLX radzi, by widząc takie sformułowania od razu zwiększyć czujność.

Weryfikacja, wysyłanie dokumentów - nie można tego robić!

Serwis przypomina też o kilku innych zasadach, którymi powinno się kierować podczas poszukiwania pracy. Jest wiele sygnałów, które jasno sugerują, żeby zamknąć podejrzane, choć atrakcyjne ogłoszenie. Najwyraźniejszym z nich są wymagania wysłania zdjęcia bądź skanu dokumentu. Rzekomi rekrutujący proszą w ofercie o przesłanie dowodu, prawa jazdy czy paszportu "w celach weryfikacyjnych". Nie można jednak tego robić - trzeba mieć świadomość, że przesyłamy obcym ludziom dane, które wystarczają do wzięcia pożyczki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Inną często spotykaną formą oszustwa jest prośba o drobny przelew - to także ma być rodzaj weryfikacji. Na podobnych zasadach działają np. sklepy z aplikacjami - weryfikują konto użytkownika, ściągając niewielką kwotę, a potem ją zwracają. Być może dlatego wciąż niektórym przychodzi z łatwością dzielenie się numerem konta z potencjalnym pracodawcą. Tymczasem jest to nic innego, jak próba wyłudzenia danych logowania. 

Niektórzy "pracodawcy" wymagają dokonania opłaty za przekazanie materiału do pracy - to może być wstęp do procederu prania brudnych pieniędzy. W jednej chwili stajemy się współpracownikami "słupów", które wykorzystują nas do puszczania pieniędzy w obieg.

Dzisiaj grzeje: 1. Agnieszka Woźniak-Starak chciała zajść w ciąże z Piotrem?! Jej słowa łamią serce
2. Mało znany objaw nowotworu. Pojawia się głównie w nocy

OLX ostrzega też przed przypadkami, gdy "pracodawca" prosi o podane numeru telefonu lub kod wysłany na telefon. Gdy go podamy, oszust będzie mógł założyć konto na nasz numer telefonu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIS ostrzega: Popularny ser skażony. Zjedzenie grozi nawet ŚMIERCIĄ
  2. Mąż nie mógł się pogodzić ze śmiercią żony. Zajrzał do jej komputera i odkrył szokującą tajemnicę, która zmieniła wszystko
  3. Chciał się oświadczyć swojej dziewczynie. Przeczytał sms-y w jej telefonie i kilka godzin później już nie żył
  4. Filip Chajzer przesadził w Dzień Dobry TVN? Fani oburzeni, "Za taki żart można stracić pracę"
  5. PiS chce wprowadzić wielkie zmiany w emeryturach. Wiadomo, kto dostanie więcej pieniędzy

Źródło: WP

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News