Wielu nie ma o tym pojęcia. Możesz nie pójść do pracy z powodu upałów i dostać za to wynagrodzenie

Wielu nie ma o tym pojęcia. Możesz nie pójść do pracy z powodu upałów i dostać za to wynagrodzenie Źródło: pexels.com/Pixabay

Praca w wysokich temperaturach, z którymi wszyscy w ostatnich dniach musimy się męczyć, jest wykańczająca i bezproduktywna. Istnieje zapis w polskim prawie, który mówi o tym, że z powodu upałów można nie stawić się w pracy, a pracodawca zapłaci za ten dzień jak za każdy inny. Niewiele osób o tym wie, a czasem naprawdę warto z tego skorzystać.

Praca, która wykonywana jest w nieodpowiednich warunkach, jest nie tylko szczególnie męcząca, ale może również niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Fala bezwzględnych upałów, która nadeszła nad Polskę jest wykańczająca i nic nie zapowiada, by miała się szybko zakończyć. Prawo stoi jednak po stronie osób, które w upały cierpią najbardziej, zwłaszcza w pracy.

Praca w warunkach uciążliwych lub zagrażająca życiu i zdrowiu może być bardzo niebezpieczna

Jeśli skrajnie wysokie temperatury działają na czyjeś zdrowie szkodliwie, istnieje możliwość nieprzyjścia do pracy w ciągu dnia, gdy jesteśmy narażeni na szczególne ryzyko. Takie prawo mają przede wszystkim kobiety w ciąży, a zwłaszcza te w pierwszym trymestrze. Wystarczy poinformować pracodawcę, a jeśli ten będzie upierał się na obecność w pracy, można zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ułatwienie to dotyczy nie tylko kobiet spodziewających się dziecka. 

Osoby, które nie skończyły jeszcze 18. roku życia, również mogą odmówić przyjścia do pracy. Kodeks Pracy mówi, że nie mogą przebywać w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi powyżej 30 stopni. Wtedy ubiegać się można o "przymusowe wolne", które jednak jest pełnopłatne.

Osoby, które z powodów zdrowotnych (na przykład chorzy na serce) nie mogą pracować w wysokich temperaturach, tym bardziej mogą powiadomić pracodawcę o zamiarze niestawienia się w pracy lub zwolnienia się w dany dzień bez żadnych konsekwencji. Muszą to jednak umotywować zagrożeniem dla swojego życia i zdrowia.

Co musi zapewnić pracodawca swoim pracownikom w upalne dni?

Wysokie temperatury wymuszą również na pracodawcach pewne ruchy korzystne dla pracowników. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Zgodnie z przepisami BHP, w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być wyższa niż 30 stopni, a na halach gdzie pracuje się fizycznie - wyższa niż 28 stopni.

Pracodawca powinien zadbać także o dobrej jakości klimatyzację lub system wentylacyjny - szczególnie ważne jest, by były one często czyszczone i odgrzybiane. Nie można też mocno wychładzać pomieszczeń, powodując ogromne wahania temperatur między wnętrzem, a sytuacją na podwórku. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szef ma także obowiązek zapewnienia nieograniczonego dostępu do wody dla wszystkich pracowników. Jej źródło nie może być oddalone o więcej niż 75 metrów od miejsca pracy. Jeśli temperatura przekracza 28 stopni wewnątrz budynku, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikom napoje bogate w sole mineralne. Aby ochłodzić pomieszczenie w oknach powinny być też zamontowane rolety odbijające promienie słoneczne. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski artysta ma raka! Jego córka w przerażających słowach powiedziała o stanie ojca
  2. Cała PRAWDA o rodzinie Mateusza Morawieckiego. Internautom opadły szczęki, gdy to zobaczyli. Nie pozbieracie się po tym
  3. Wielka porażka Norbiego. Najnowsze doniesienia o „Jaka to melodia” ukazały brutalną prawdę
  4. Dramat ojca dzieci Małgorzaty Rozenek. Po udarze spotkało go kolejne wielkie nieszczęście
  5. Meghan Markle i Harry niedawno zostali rodzicami i już przekazali radosną wiadomość. Gratulacje spływają z całego świata
  6. Nie żyje Marta. Jej ciało znaleziono w lesie

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News