Smutna prawda o zawodzie grabarza. Szczere wyznania wycisną Wam łzy z oczu: "Gdy rodzice chowają dzieci to najtrudniejszy typ uroczystości"

Smutna prawda o zawodzie grabarza. Szczere wyznania wycisną Wam łzy z oczu: "Gdy rodzice chowają dzieci to najtrudniejszy typ uroczystości" Źródło: Pixabay/malsawm

Praca mistrza ceremonii pogrzebowej to bez wątpienia wymagający zawód. Gdy śmierć staje się codziennością, trzeba wyrobić sobie dystans do tragedii, lecz są sytuacje, w których jest to niesamowicie trudne. O tajnikach pracy grabarza opowiedział ekspert, a jego słowa są wstrząsające.

Praca przy pogrzebach nie była jego planem na życie - wszystko się stało przypadkiem. Jarosław Graziadei-Darmas ma zaledwie 34 lata, a za sobą już kilkaset poprowadzonych pochówków. W zawodzie znalazł się dlatego, że usłyszał, iż poszukiwany jest świecki mistrz ceremonii pogrzebowych, a że chciał zmienić coś w swoim życiu, postanowił podjąć wymagające wyzwanie. Z czasem okazało się, że są moment, gdy nawet zawodowcom łzy same cisną się do oczu. 

Praca przy pogrzebach to wyjątkowo trudny zawód

Mistrz ceremonii opowiedział o swoim zawodzie w rozmowie z portalem Fakt24. Praca nie jest łatwa, ponieważ dotyczy tego, co najsmutniejsze: śmierci. Graziadei-Darmas przyznaje, że największym wyzwaniem są dla niego pochówki dzieci

- Moment, w którym rodzice chowają dzieci, to najtrudniejszy typ uroczystości. Szczególnie pamiętam dwa przypadki, gdy prowadziłem uroczystości pochówku małych dzieci. (...) To było straszne doświadczenie dla rodziny, dla bliskich... Te rozmowy rzeczywiście pamiętam, byłbym w stanie z detalami odtworzyć postawę tych rodziców. Było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że mając świadomość choroby swego dziecka, potrafili sobie zracjonalizować przyczyny jego śmierci lepiej, niż bywa to w przypadku osób starszych, gdy wiąże się to z naturalną konsekwencją naszego przemijania - opowiada mistrz ceremonii dla "Faktu".

Zaskakiwać może, że jego praca nie wiąże się wcale z wieloma rutynowymi czynnościami, jak mogłoby się pozornie wydawać. O każdym zmarłym trzeba dowiedzieć się jak najwięcej, przepytać rodzinę i zrobić reaserch. Zdarza się, że żałobnicy proszą, by podczas uroczystości pojawiły się nawiązania do konkretnej filozofii czy kręgów kulturowych. Do jego obowiązków należy też zorganizowanie odpowiedniej, wybranej przez bliskich muzyki. 

Na pytanie o to, kto zamawia mistrza ceremonii na swój pogrzeb, odpowiada, że nie jest możliwe określenie jednego "profilu klienta". Mówi, że przeprowadził najróżniejsze ceremonie - osób znanych i anonimowych, działaczy partyjnych i milicjantów, dzieci i młodych, ateistów i wierzących, a każde zlecenie miało w sobie coś wyjątkowego. 

Joanna Senyszyn już wie, jaki będzie miała pogrzeb

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Większość ludzi stara się nie myśleć o swoim pogrzebie. Być może ma to związek z obawą, że planowanie pochówku może przyspieszyć nieoczekiwana, 
"wywołana" śmierć. Nie jest to nic przyjemnego, więc lepiej odsunąć ten temat na bok i o nim zapomnieć. Jednak zaplanowanie swojej ceremonii tak naprawdę pomaga bliskim, którzy, będąc w żałobie, nie muszą obmyślać wszystkiego od zera.

O tym, że jej pogrzeb poprowadzi Jarosław Graziadei-Darmas, doskonale wie Joanna Senyszyn. Przyznała w rozmowie z Faktem, że poprosiła go o to już dawno temu. Będąc zadeklarowaną ateistką, planuje pogrzeb cywilny. Dlatego potrzebny będzie świecki mistrz ceremonii. A Graziadei-Darmas jest jej znajomym. On sam jednak uważa, że do tej uroczystości jeszcze sporo czasu.

- Pozostajemy z panią profesor w serdecznym kontakcie. Znając jej osobowość, wiedząc, że jest osobą, która nigdy się nie poddaje, to wierzę, że jej ewentualny pochówek nie jest kwestią, którą powinniśmy się dziś zajmować - mówi mistrz ceremonii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż znanej polskiej wokalistki zmarł w jej ramionach. Gwiazda kompletnie się załamała. Po latach zdecydowała się wyznać całą prawdę
  2. Ujawniono prawdę o pochodzeniu Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie!
  3. Tak wygląda dom, który Justyna Żyła dostała po rozwodzie. Widok luksusowych wnętrz zwala z nóg
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Sprawdziliśmy ile kosztuje schabowy w restauracji Gessler. Dwa razy, bo za pierwszym nie mogliśmy uwierzyć
  6. Burza wokół Małgorzaty Rozenek. Do sieci trafiło jej zdjęcie po seksie
  7. Znanej dziennikarce puściły nerwy. Zenek Martyniuk zmieszany z błotem

Źródło: FAKT

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News