Polacy nie będą mogli uciec z PPK?! Prawo zezwalające na wypisanie się jest w praktyce nieważne

Polacy nie będą mogli uciec z PPK?! Prawo zezwalające na wypisanie się jest w praktyce nieważne

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, miały zastąpić OFE, które okazały się niewypałem. Wygląda jednak na to, że nie był to jedyny państwowy przekręt. Według najnowszych informacji z nowego programu nie będzie można się wypisać.

PPK ma wejść w życie od 1 lipca i objąć 3,3 miliona Polaków. W wyniku uczestnictwa w programie, rodacy otrzymają mniejszą pensję netto, która trafi na konto programu emerytalnego. Dzięki temu oprócz emerytury z ZUS-u, seniorzy po odejściu z pracy otrzymają dodatkowe świadczenie. Jednak nie wszyscy chcą zgodzić się na taki układ. Okazuje się, że nie będzie można z niego zrezygnować.

PPK będzie obligatoryjne. Bubel prawny, który zaszkodzi Polakom

Pod rozporządzeniem opisującym proces rezygnacji z PPK, podpisała się była minister finansów, Teresa Czerwińska. Problem w tym, że w momencie składania podpisu 44-latka nie pełniła już funkcji w ministerstwie. Tymczasem resort zaprzecza tym doniesieniom i uważa, że to wcale nie oznacza nieważności dokumentu.

- Minister Finansów Teresa Czerwińska podpisała rozporządzenie w dniu 30 maja 2019 r., zatem w czasie, kiedy pełniła funkcję ministra. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisała rozporządzenie w porozumieniu w dniu 12 czerwca 2019 r. - informowało ministerstwo finansów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją. Problem z wyjściem z PPK

Jak jednak twierdzą eksperci od prawa w Polsce, rozporządzenie podpisane przez Czerwińską jest nieważne. Potrzebne są zmiany, bo sytuacja narusza obecną konstytucje Rzeczpospolitej.

- Wiele wskazuje, że mamy do czynienia z niezgodnością z art. 92 konstytucji. A przez to rozporządzenie nie może skutecznie regulować określonej w nim materii - przyznał redaktor naczelny czasopisma prawnego "Lege Artis", Olgierd Rudak.

Według eksperta, obecne rozporządzenie trzeba uchylić, a następnie ministerstwo powinno zająć się wydaniem nowego dokumentu. Resort jednak nie odnosi się do słów krytyki i nic nie wiadomo o planach zmian kontrowersyjnego przepisu. Dopóki nic się nie zmieni, w świetle prawa wyjście z PPK może być niemożliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Wałęsa w dniu ślubu z Lechem wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono ich zdjęcie ślubne. Nie poznacie prezydenta! 
  2. Agata Duda przeszła samą siebie. Jak udało jej się ukrywać to przed całą Polską? To się po prostu nie mieści w głowie, będziecie w szoku!
  3. Jest oficjalne oświadczenie prawników ws. inf o rozwodzie Kate i Williama
  4. Była gwiazdą polskiego "Mam talent" teraz gra w ostrych filmach dla dorosłych. Szokujące nagrania w sieci
  5. Rodzinny koszmar, ich mama nie żyje. Katarzyna Dowbor ledwo powstrzymała łzy
  6. Smutne doniesienia o polskich sześcioraczkach. Jedno podpięte do respiratora, z dwójką kolejnych też nie jest najlepiej
  7. Wstrząsające słowa matki na pogrzebie Kristiny. Jedna z kobiet straciła przytomność na ceremonii

Źródło: Fakt

Następny artykuł