Pożyczka może być bardziej potrzebna niż kiedykolwiek
Pixabay PhotoMIX-Company
Jakub Kossakowski - 6 Maja 2020

Rząd rozdaje po 5 tysięcy złotych. Jest jednak haczyk, konsekwencje mogą być ogromne

Podczas pandemii wiele osób odczuło jej skutki na swoich portfelach. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, jest nim pożyczka. Skorzystać z niej mogą Polscy przedsiębiorcy, którzy z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne ponieśli straty. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy.

Dla wielu osób pożyczka, którą oferuje rząd jest jedyną deską ratunku. Jej maksymalna kwota może wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Ta forma wsparcia dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa. Przed złożeniem wniosku warto jednak zastanowić się nad tym krokiem, ponieważ istnieje haczyk, który może wprowadzić nas w nie lada tarapaty.

KacperekSiostra Rafała B., ojca Kacperka przerywa milczenie. Ujawniła kluczowy fakt w jego sprawieCzytaj dalej

Rządowa pożyczka może zachwycić przedsiębiorców

Nie da się ukryć, że Polacy bacznie przyglądają się temu, na co rząd przeznacza pieniądze, jednak pożyczka dla osób, których działalność gospodarcza ucierpiała w trakcie pandemii, może wydawać się dobrym pomysłem. Z założenia jeżeli przedsiębiorca utrzyma swój biznes i nie zawiesi go w ciągu kolejnych 3 miesięcy, wówczas pożyczka zostanie umorzona. Warto zauważyć, że przysługuje ona również osobom samozatrudnionym. Wniosek można składać w urzędzie pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na pewien szczegół.

- Uproszczone procedury zachęcają do skorzystania z pomocy. Z kolei presja czasu, determinacja w utrzymaniu płynności finansowej czy ciągłości produkcji mogą być dla podmiotów niedoświadczonych w pozyskiwaniu środków pomocowych sporym wyzwaniem. Popełnione w takich warunkach błędy będą bardzo kosztowne. Wówczas mogą być stosowane kary pozbawienia wolności i wysokie grzywny, które maksymalnie mogą wynieść 6 milionów złotych - powiedział portalowi Business Insider ekspert z zakresu odpowiedzialności karnoskarbowej, Arkadiusz Matusiak.

Z całą pewnością tego typu konsekwencje brzmią niezwykle poważnie. W związku z tym warto wiedzieć,

czego powinny wystrzegać się osoby, którym pożyczka została przyznana. Co może przysporzyć nam kłopotów?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziecko wraca do przedszkola albo żłobka? To trzeba wiedzieć.Wysyłasz dziecko do żłobka albo przedszkola? Koniecznie pamiętaj o 7. kluczowych zasadachCzytaj dalej

Gdzie tkwi haczyk? Ekspert wyjaśnia

Darmowa pożyczka brzmi jak piękny sen, jednak nie może być zbyt pięknie. Pieniądze przyznane przez rząd muszą być wykorzystane na koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ekspert cytowany przez portal Business Insider wyjaśnił, na co powinna zostać przeznaczona pożyczka, aby nie zostać ukaranym.

- Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, środki te powinny być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym pieniądze powinny być wydane na cele, które są związane z aktywnością gospodarczą. Można nimi sfinansować m.in. podatki, składki na ZUS, koszty paliwa, opłaty leasingowe, rachunki za telefon oraz inne media wykorzystywane w działalności gospodarczej. Ale już zakup roweru na cele prywatne byłby wydatkiem poniesionym niezgodnie z przeznaczeniem tej pożyczki - wyjaśnia cytowany przez portal Business Insider, Tomasz Mleczak będący menedżerem w zespole konsultingu w Grant Thornton.

Dzisiaj grzeje:

1. Kluczowe znalezisko w bagażniku taty Kacperka. Żona Rutkowskiego przekazała nieoczekiwane wiadomości

2. Rewolucja w emeryturach. Prezydent właśnie podpisał dokument, który może zmienić wszystko

Warto jednak zauważyć, że przedsiębiorca nie jest zobligowany do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej, na co została przeznaczona pożyczka. Należy jednak pamiętać, że wypełniając wniosek pożyczkobiorca zobowiązuje się do wykorzystania środków zgonie z ich przeznaczeniem. Potwierdzeniem tego ma być klauzula, bez której wniosek o pożyczkę nie zostanie rozpatrzony.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje legendarny muzyk. Testy potwierdziły, że był zarażony koronawirusem
  2. Nie żyje słynny olimpijczyk. Taką karierą nie może się pochwalić nikt inny
  3. Anna Lewandowska urodziła. Robert Lewandowski pokazał zdjęcie z dzieckiem i zdradził jego imie, gratulujemy
  4. Ministerstwo poinformowało o poważnej pomyłce. Liczba zakażonych jest oficjalnie inna, niż podawano
  5. Nagła decyzja rządu. Chcą wprowadzić "tymczasowe zwolnienia z pracy"
  6. Lidl przebił Biedronkę oferującą szynkę za 1,49 zł. Do jutra produkty poniżej 1 zł i wiele okazji

Krzysztof JackowskiJackowski pomaga w poszukiwaniu Kacperka. Kobieta zdradziła całą prawdę o działalności, jaką podejmujeCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News