Janina Goss, bliska przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, o której głośno w przeszłości zrobiło się z powodu jej pożyczek dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości, została wybrana do rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej. 

O Janinie Goss media pisały po raz pierwszy w związku z pożyczkami jakie udzielała prezesowi PiS. W 2011 roku Goss pożyczyła Kaczyńskiemu 200 tysięcy złotych, które polityk miał przeznaczyć na leczenie chorej matki. Sprawa ogromnej pożyczki stała się głośna, ponieważ Kaczyński nie chciał – wbrew obowiązkowi – ujawnić jej źródła. Zmusiła go do tego dopiero komisja etyki poselskiej. Jak również wiadomo, Kaczyński wciąż nie spłacił zaciągniętego u Goss długu.

Jak się okazuje, Janina Goss na początku pierwszego tygodnia marca została wybrana podczas nadzwyczajnego walnego zebrania akcjonariuszy do rady nadzorczej jednej z największych spółek skarbu państwa – Polskiej Grupy Energetycznej.

Doświadczenie Goss to wieloletnia praca w Społem i w Banku Gospodarki Żywnościowej. Za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości została mianowana na szefową rady nadzorczej TVP (to m.in. dzięki niej stanowisko stracił będący w konflikcie z braćmi Kaczyńskimi ówczesny prezes TVP, Bronisław Wildstein).

Opozycja po raz kolejny zarzuca obozowi władzy obsadzanie państwowych stanowisk osobami bez kompetencji ale za to będące w dobrych kontaktach z czołowymi politykami Prawa i Sprawiedliwości. Pojawiły się również głosy, że posada dla Goss to forma spłaty pożyczki jakiej udzieliła Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Sprawę skomentował jeden z czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Sasin, który oświadczył, że „nieuzasadnione jest formułowanie tezy, że ktoś nie ma prawa realizować kariery zawodowej, używać swoich kompetencji dla dobra państwa, tylko dlatego, że kogoś zna„.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: newsweek / tvn24

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.