Radni Poznania zdecydowali o przyjęciu dziesięciu rodzin polskiego pochodzenia z ogarniętego wojną wschodu Ukrainy. Ludzie ci zostaną przeniesieni z Mariupola do Poznania do świąt Bożego Narodzenia.

W sumie do poznania przyjedzie około czterdziestu osób w różnym wieku. To potomkowie Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy, którzy choć chcieli, to nie mieli możliwości ucieczki ze znajdującego się na linii frontu miasta.

Ich przyjazd tutaj będzie zakończeniem koszmaru. Szczególnie, że on wciąż trwa. Porozumienia mińskie są chwiejne, ostatni ostrzał był w połowie sierpnia” – skomentował inicjatywę Andrzej Iwaszko, członek Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Radni Poznania poinformowali, że rodzinom zapewniona zostanie pomoc finansowa, otrzymają mieszkania, a także wsparcie w kwestii nowej pracy i szkoły dla dzieci. Pomoc zadeklarowali także kibice Lecha Poznań.

Przyjmiemy dziesięć rodzin ukraińskich polskiego pochodzenia. Chcemy im zapewnić mieszkanie, wyżywienie, a także pomoc w zdobyciu pracy i spełnieniu formalności” – oświadczył zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Miasto opłaci pobyt rodzin w Poznaniu na okres jednego roku. W następnych latach rodziny będą musiały poradzić sobie już same, ale radni są dobrej myśli. Warto dodać, że to pierwsza taka inicjatywa samorządowa w naszym kraju.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: gloswielkopolski.pl
pt

...

Zobacz również