Po zerwaniu negocjacji z Francuzami w sprawie Caracali rozpętała się burza. W mediach aż huczało, a Polska i Francja znalazły się na skraju wojny dyplomatycznej. 

Jakie byłī przyczyny zerwania słynnych negocjacji? Chodzi o warunki, jakie stawiał obecny rząd. Polscy dyplomaci postanowili negocjować twardo i wywalczyć dla Polski jak najwięcej. Okazało się jednak, że postawione przez nich warunki były nie do zaakceptowania przez Francuzów. Ustępstwa ze strony francuskiej wcale nie zmieniły sytuacji.

W zamian za zawarcie ugody, dyplomaci PiS żądali dostępu do technologii produkcji amunicji do czołgów Lepoard. Co więcej, Polacy chcieli licencji na eksport tej amunicji bez jakichkolwiek ograniczeń. Według informacji RMF FM, spełnienie przez Francję takiego żądania mogło być niezgodne z przepisami offsetowymi.

Negocjacje zerwano, jednak wcześniej dyplomatom udało się wynegocjować naprawdę dobrą ofertę. Francuzi zaproponowali Polsce autonomiczne pociski manewrujące o zasięgu 1500 kilometrów. Mieli także kupić polskie samoloty szkolenia podstawowego Orlik. Co więcej, firma Airbus obiecała rządowi PiS 6 tysięcy miejsc pracy. Poprzedniej władzy udało się wynegocjować ledwie połowę z tego.

W świetle nowych informacji popieracie decyzję PiS o zerwaniu negocjacji?

źródło: rmf

...

Zobacz również