Wnętrza katedry po pożarze przerażają. 400 strażaków ratowało każdy centymetr budowli (Zdjęcia)

Wnętrza katedry po pożarze przerażają. 400 strażaków ratowało każdy centymetr budowli (Zdjęcia) Źródło: tvn24/yoan_valat/

Pożar w katedrze Notre Dame przyniósł ogromne zniszczenia. Starano się wynieść z niej tyle, ile tylko było możliwe. Niestety choć uratowano wiele, duża część została doszczętnie zniszczona.

Pożar katedry Notre Dame jest tematem, który od minionego poniedziałku nie znika z pierwszych stron gazet i internetowych mediów. W ułamek sekundy, wiadomość o tym zdarzeniu obiegła cały świat. Dziś natomiast pojawiają się nowe informacje w tej sprawie, tym razem dotyczące strat. 

Pożar w Notre Dame wstrząsnął światem 

Wieść o pożarze w świątyni zaparła dech w piersiach milionom osób. Bardzo przeżywali tę sytuację nie tylko mieszkańcy Francji. 400 funkcjonariuszy straży pożarnej walczyło o uratowanie katedry. 

W Notre Dame było przetrzymywane wiele drogocennych dla chrześcijan relikwii. Strażacy starali się w jak najszybszym czasie wynieść ze strefy zagrożenia tyle przedmiotów, ile tylko było to możliwe. Przez wiele godzin strażacy zmagali się z ognień, który z każdą chwilą rozprzestrzeniał się coraz bardziej. W tym czasie świat modlił się o to, by jak najwięcej udało się zachować. 

Co uległo zniszczeniu? 

Strażacy starali się jak najszybciej zapanować nad ogniem, by ten nie przynosił kolejnych zniszczeń. Niestety w zaledwie kilkach w chwil ogień rozprzestrzenił się na coraz większą powierzchnię. Między innymi zniszczeniu uległa kilkudziesięciometrowa iglica, która się zawaliła. Spłonął również dach budynku, a także część stropu, który podobnie jak iglica zawalił się. Całe drewniane wnętrze katedry stanęło w ogniu.

Na szczęście udało się ocalić dwie wierze oraz główną strukturę świątyni. Strażacy ocalili również tunikę św. Ludwika oraz niezwykle cenną - Koronę Cierniową Chrystusa.  

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Cenne relikwia, które znajdowały się w Notre Dame 

W katedrze znajdowały się między innymi: gotyckie rozety i witraże, XVII-wieczne organy, relikwie Męki Pańskiej, dzwonnica, oraz relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. 

Choć wiele nie dało się już uratować, strażacy walczyli o wszystko co tylko było możliwe do ocalenia. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  2. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  3. Świat obiegła wiadomość, że Meghan Markle urodziła. B. rzecznik królowej zabrał głos
  4. Ojciec dzieci Anny Przybylskiej zatrzymany. Oskarżają go o obrzydliwe przestępstwo, dla wielu to ciężki szok
  5. Porażające słowa Jackowskiego o pożarze Notre Dame. Jasnowidz ostrzega, to dopiero początek koszmaru
  6. Nostradamus przewidział pożar Notre Dame? Dalsza część jego przepowiedni jest przerażająca

Źródło: tvn24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News