Trwa protest przed katedrą Notre Dame. Przedstawiciele "żółtych kamizelek" i bezdomni: "My też potrzebujemy dachu nad głową"

Trwa protest przed katedrą Notre Dame. Przedstawiciele "żółtych kamizelek" i bezdomni: "My też potrzebujemy dachu nad głową" Źródło: .

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu skupił na sobie zainteresowanie ludzi z całego świata, jednak okazuje się, że wywołał nie tylko wielki smutek i żal. Na miejscu pojawiło się wiele osób, które zapragnęły wyrazić swoją wściekłość wobec obecnej sytuacji. Na miejscu trwają protesty.

Pożar, do którego doszło w miniony poniedziałek, stał się tematem poruszanym na całym świecie. Wszyscy mówili o tym, co wydarzyło się kilka dni temu w Paryżu. Miliony ludzi twierdziły, że są gotowe przeznaczyć część swoich pieniędzy na poczet odbudowy budynku, który uchodzi za ikonę kultury europejskiej. Pomysł zbiórki nie wywołuje jednak wyłącznie pozytywnych emocji.

Okazuje się, że wiele osób nie zgadza się na odbudowę kościoła. W ich opinii pieniądze zebrane poprzez zbiórkę powinny zostać użyte w zupełnie inny sposób, by można było pomóc także najbardziej potrzebującym osobom. Sprawa podzieliła społeczeństwo i wydaje się, że porozumienie w tej sprawie nie zostanie osiągnięte zbyt szybko. Władze mają poważny problem.

Pożar katedry Notre Dame podzielił społeczeństwo

Już kilka dni temu dowiedzieliśmy się o tym, że na strajku tak zwanych żółtych kamizelek pojawiły się głosy nawołujące do zaniechanie odbudowy katedry Notre Dame. Protestujący z Paryża twierdzili, że pieniądze potrzebne są przede wszystkim na potrzeby osób najbiedniejszych, a nie na odbudowę budynku. Wydawało się, że głosy te przejdą niezauważone, jednak dziennikarze zwrócili uwagę na problem.

Okazuje się, że nie były to tylko pojedyncze hasła. Żółte kamizelki zorganizowały protest, na którym pojawiło się także wiele osób bezdomnych. Ludzie wspólnie nawoływali do rezygnacji z odbudowy katedry Notre Dame, a także do przeznaczenia zebranych kwot na potrzeby osób najbiedniejszych, czyli w tym wypadku bezdomnych. Slogany pojawiające się na proteście zostały już skomentowane.

Metropolita Paryża Michel Aupetit stwierdził, że najubożsi nie powinni protestować przeciwko odbudowie Notre Dame, bo w kościele nigdy nie odmówiono im schronienia w najzimniejszych dniach i zawsze mogli liczyć na to, że nikt nie wygoni ich z kościoła. Obecni na proteście twierdzili, że słowa te nie są prawdą, a w swoim życiu wielokrotnie musieli mierzyć się z ostrym traktowaniem ze strony duchownych.

Pożar zniszczył cały dach Notre Dame

Bezdomni i żółte kamizelki twierdzą, że pożar był nieszczęśliwym wypatkiem, ale nie jest powodem, by przeznaczać na odbudowę katedry tak wielką sumę. Mówi się, że zebrano już ponad miliard euro.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na miejscu zjawiło się dziś ponad 9 tysięcy protestujących, choć w całym kraju było ich trzy razy tyle. Tym razem władze nie miały powodów do interwencji i wszystko odbyło się bez większych wykroczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głuchoniemy mężczyzna ma kota. To, jak jego pupil się z nim komunikuje, jest niesamowite! Pospadacie z krzeseł - i wasze koty też!
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Takich warunków NIKT się po niej nie spodziewał. Jej córki wiedzą o tym?
  3. Roksana Węgiel w sukience z dekoltem "na Hiszpankę". O wielkanocnej kreacji 14-latki mówią już wszyscy
  4. Poranna wiadomość wstrząsnęła całym stanem. Samolot Beechcraft BE58 rozbił się, nikt nie przeżył
  5. Dwór książęcy i poddani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje książę Jan, o jego śmierci poinformował syn
  6. Mąż Rozenek przekazał radosną nowinę. Dzisiaj w ich domu pojawił się nowy członek rodziny (FOTO)

źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News