Msze święte wracają do katedry Notre Dame. Uczestnicy będą musieli zakładać to na siebie ze względów bezpieczeństwa

Msze święte wracają do katedry Notre Dame. Uczestnicy będą musieli zakładać to na siebie ze względów bezpieczeństwa Źródło: Youtube/Global News

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia bieżącego roku w katedrze Notre Dame, przeraził cały świat. Ludzie płakali widząc, jak jeden z najcenniejszych światowych zabytków stoi w ogniu. Obecnie, dwa miesiące po tym tragicznym zdarzeniu, jest szansa, że w katedrze znowu będą odprawiane msze.

Pożar, który niemal w całości strawił dach katedry Notre Dame, wciąż jest żywym temat. Ze zgromadzonych na zbiórce pieniędzy będzie można spokojnie naprawić zniszczenia, jednak co chwilę pojawiają się przeszkody. Biskupi i duchowni z Francji mają nadzieję, że przynajmniej uda się przywrócić msze w tej świątyni.

Pożar niemal w całości pochłonął sklepienie katedry 

Ogień pojawił się 15 kwietnia około godziny 19. Objął dach i znajdującą się na nim sygnaturkę. Później rozprzestrzenił się dalej, niszcząc jedną z wież budowli. Policja do tej pory nie odkryła, co było przyczyną pożaru, ale wyklucza się zamach terrorystyczny czy celowe podpalenie. 

 

Bogaci ludzie z całego świata natychmiast zaczęli słać pieniądze na odbudowę katedry. Prezydent Francji, gdy to zobaczył, miał nadzieję, że remont uda się zakończyć w ciągu 5 lat. Niestety, przywrócenie świątyni do poprzedniego stanu może zająć trochę więcej czasu. 

Tymczasem księża z katedry mają nadzieję, że mimo zniszczeń będzie można odprawić msze w środku świątyni. Liczą, że nabożeństwa zostaną przywrócone, pomimo trwających tam prac. Pierwsze próby zostały już podjęte.

Pierwsza msza w zniszczonej katedrze ma się odbyć już w czerwcu

Rektor katedry Notre-Dame de Paris, biskup Patrick Chauvet powiedział, że w sobotę 15 czerwca i niedzielę 16 czerwca zostaną odprawione pierwsze msze święte. Cała ceremonia odbędzie się w niezniszczonej kaplicy, w której znajduje się korona cierniowa Jezusa Chrystusa. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Modlitwy zostaną poprowadzone przez sześciu lub siedmiu kapłanów, a ze względu na miejsce, w którym się to wydarzy, liczba uczestników będzie ograniczona. Ze względów bezpieczeństwa będą musieli nosić maski. Niedawno, podczas badań okazało się, że w świątyni wciąż jest bardzo wysokie stężenie ołowiu.

- Liturgia wspominać będzie konsekrację katedry. Choć będziemy w małym gronie, chcemy w ten sposób zaznaczyć przed światem, że katedra jest dla chwały Boga - powiedział rektor katedry Patrick Chauvet.

Jak podają władze miasta, zrezygnowano z budowy tymczasowej Notre Dame w okolicy. Zamiast tego powstanie małe, Maryjne sanktuarium, w którym stanie figura Matki Bożej. Wierni będą mogli się tam pomodlić, porozmawiać z kapłanem, zapalić świeczkę czy zostawić kwiaty. 

  1. Agata Duda w USA! Pierwsza Dama wygląda olśniewająco! Przyćmiła Melanię Trump [ZDJĘCIA]
  2. Wiadomo, na co chorowała Irena Szewińska! Przyczyny śmierci legendarnej olimpijki są STRASZNE. Aż trudno w to uwierzyć
  3. Niemożliwe! Synek Marty Kaczyńskiej nie nazywa się tak, jak wszyscy myśleli. Oto jego prawdziwe imię
  4. TVP i Polska w żałobie. Nie żyje legendarny komentator sportowy, miał 70 lat
  5. Przez 20 lat więził i gwałcił swoją pasierbicę. Jej życie zamienił w piekło, musiała urodzić 9 dzieci
  6. Dondald Trump: Niewiele krajów może dołączyć do ruchu bezwizowego, ale Polska jest jednym z nich

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu