Co się stało w Polsce w nocy?! W 3 miejscowościach równolegle wybuchły wielkie pożary

Co się stało w Polsce w nocy?! W 3 miejscowościach równolegle wybuchły wielkie pożary Źródło: youtube.com/ terazKrosno.pl

Pożar o gigantycznych rozmiarach pojawił się w trzech miejscowościach na terenie Polski. Oddziały straży pożarnej, przez całą noc walczące z żywiołem w Studziankach w województwie podlaskim, jak też w Trzebieniu i w Jaworze w województwie dolnośląskim, są zgodne, takich pożarów będzie tego lata więcej.

Pożar tej nocy pojawił się w trzech miejscowościach. W Studziankach i Trzebniu ofiarami ognia zostały składowiska odpadów, a w Jaworze żywioł pochłonął stare magazyny należące do niedziałającej już od lat cukrowni. Strażacy przestrzegają, susza może doprowadzić do o wiele większej ilości pożarów tego wyjątkowego ciepłego lata.

Pożar pojawił się w trzech miejscach. Wyjątkowa noc dla straży pożarnej

Żywioł największe krzywdy wyrządził w Studziankach. To właśnie tam, ponad 40 zastępów straży pożarnej do godzin porannych zmagało się z niebezpiecznym ogniem, który zajął składowisko odpadów.

- Jest to duża hałda - mniej więcej 100 na 20 na 50 metrów - stąd też zostały zadysponowane siły i środki z całego województwa. Została zadysponowana cysterna oraz podnośniki, z których też prowadzone są działania gaśnicze z góry. Dodatkowo została zadysponowana grupa operacyjna komendanta wojewódzkiego oraz samochód dowodzenia i łączności - relacjonował brygadier Tomasz Gierasimiuk ze straży pożarnej w Białymstoku.

W Trzebniu z kolei pożar jest nadal dogaszany.

- Pożar został szybko zlokalizowany, ale ze względu na rodzaj materiału palnego i na powierzchnię tego wysypiska - około trzy hektary, działania będą bardzo długotrwałe, będą wymagały podmiany ratowników, wymiany sprzętu ochrony dróg oddechowych. Skutecznym sposobem gaszenia jest po prostu rozkopywanie tego, zalewanie, tak żeby mieć pewność, że nie pozostawimy żadnego źródła ognia - wyjaśniał młodszy brygadier Piotr Pilarczyk ze straży pożarnej w Bolesławcu.

Jawor mógł zająć się ogniem

Teren byłej cukrowni w Jaworze z kolei zajął się ogniem przez wyciek paliwa, który miał miejsce w magazynach, w których lata temu przetrzymywano cukier. Jak się okazało, w budynkach przetrzymywane były alternatywne środki napędowe.

- Tutaj składowane jest paliwo alternatywne, dosyć łatwopalna substancja. Na miejsce zadysponowano dosyć duże siły i środki. W pierwszym rzucie praktycznie jedna kompania - tłumaczył Waldemar Sarlej, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze.

Strażacy z tych trzech, wymienionych miejscowości przypisują winę za pożary wielkiej suszy, która zaczęła plądrować całą Polskę. Eksperci są zgodni co do tego, aby przestrzec przed ogniem, który może w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach pojawić się na terenie składowisk śmieci, czy magazynów przemysłowych.

  1. Wielka tragedia dotknęła Danutę Wałęsę. Kobieta dopiero niedawno postanowiła o tym powiedzieć. To straszne! Reakcja Lecha jest oburzająca!
  2. Nie uwierzycie jak Iwona Pavlovic wyglądała jako nastolatka! Była PIĘKNA! Te zdjęcia zwalają z nóg!
  3. Kim jest Jacek Cichopek?! Kasia przestała ukrywać życie prywatne przed mediami
  4. Dzisiaj tylko w jednym województwie będzie bezpiecznie. Uważajcie, może spaść grad wielkości kurzych jaj, służby oficjalnie ostrzegają
  5. Jackowski wszystko przewidział. Służby od rana przestrzegają Polaków jak uniknąć zagrożenia
  6. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel

Źródło: TVN24

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu