Pożar jednego z największych zabytków w Gdańsku. Wstrząsające informacje

Pożar jednego z największych zabytków w Gdańsku. Wstrząsające informacje Źródło: .

Pożar nie oszczędza kościołów, nawet tych w Polsce. Po głośnym pożarze zabytkowej katedry Notre-Dame w Paryżu, w naszym kraju doszło dziś rano do podobnej tragedii. Działania służb zostały zakończone.

Pożar, który wybuchł dziś w Gdańsku o 6 rano strawił zabytkowy kościół. Turyści i wierni przechadzający się niedaleko budynku nie wierzyli własnym oczom. W ich obecności płonął jeden z największych gotyckich kościołów w Trójmieście. Wybudowany w XIV wieku zabytek stracił swój urok. Obiekt, który był uznawany za wizytówkę miasta i ściągał w swoje okolice tysiące turystów, będzie niedostępny. 

Pożar strawił cały dach kościoła. Strażacy nie ustawali w gaszeniu płomieni, inni wynosili cenne rzeczy

Strażacy dostali informację o palącym się kościele świętego Piotra i Pawła w Gdańsku około godziny 6:00. Już po chwili byli w drodze na ulicę Żabi Kruk, gdzie zebrały się tłumy zaniepokojonych gapiów. Strażacy natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej - gasili płomienie, inni sprawdzali obecność osób w kościele, a inni wynosili bezcenne eksponaty i wyposażenie. W akcji brało udział aż 28 zastępów straży pożarnej i około 100 strażaków.

Akcja strażaków odbyła się dość sprawnie, ponieważ chwilę po godzinie 8 było już po wszystkim - pożar został ugaszony i można było odbyć oględziny obiektu. Nie wyglądało to za dobrze, ale jedynie z zewnątrz. O dalszych działaniach służb poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Nastąpiło zwarcie w niedawno wyremontowanym dachu. Prezydent Gdańska usatysfakcjonowana działaniem strażaków

Starszy brygadier Marian Hinca poinformował, że trwa rozbiórka dachu, który spalił się w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. To na razie tylko domysły odnośnie tego, co mogło się stać. Celowe podpalenie wydaje się być niemożliwe i od razu je wykluczono. Kościół jest wyposażony w kamery i alarm oraz dokładnie zamykany. Konkretny powód będzie znany już niedługo.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zniszczeniu uległo 200 metrów kwadratowych poddasza i naruszona została konstrukcja dachowa. Strażacy wynieśli zabytkowe rzeczy z kościoła, które ucierpiały lub mogły ucierpieć w wyniku zalania. Wyszkolone służby zabezpieczyły również folią wyposażenie kościoła, którego nie dało się wynieść na zewnątrz.

- Pożar został ugaszony. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. W akcji brało udział około 100 strażaków, z Gdańska oraz zastępy z innych powiatów i OSP. Dzięki za błyskawiczną akcję! - zabrała głos Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, ucieszona ze sprawnej pracy strażaków.

Rzeczywiście, należą im się ogromne brawa.

  1. Cała prawda o dzieciach Bronisława Komorowskiego! Nigdy nie zgadniecie, czym zajmują się dzieci byłego prezydenta. Zdębiejecie z wrażenia!
  2. Małgorzata Kożuchowska przekroczyła wszelkie granice. Pokazała coś, czego żaden Polak się nie spodziewał! Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co zobaczyli!
  3. Poderwie Was z foteli, czołowa gwiazda TVN wykiwała wszystkich fanów? Wyciekły zdjęcia z ukrycia, ujawniają całą prawdę
  4. Alicja Bachleda-Curuś naprawdę była do tego zdolna. Podarowała synkowi cząstkę polskiej tradycji na Dzień Dziecka
  5. Żona Janowskiego zerwała się w środku nocy na równe nogi. Była już 1:00, gdy z mężem znaleźli Krawczyka
  6. "Łapcie małą Julkę Kulkę Cebulkę". Julia Wieniawa pokazała wszystkim fanom jakim była "brzdącem" (FOTO)

Źródło: Onet

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu