Wzruszające przesłanie powstańca do Polaków. "Przewiduję, że to moje ostatnie przemówienie"

Wzruszające przesłanie powstańca do Polaków. "Przewiduję, że to moje ostatnie przemówienie"

Niejeden powstaniec postanowił zabrać głos 1 sierpnia. To dla nich wyjątkowy dzień - każdy och wspomina, udzielają wywiadów i mówią o tym, co było dla nich ważne. Jeden z nich wypowiedział słowa, które rozrywają serce.

Powstaniec Leszek Żukowski był jednym z wielu, którzy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego zabrał głos. Jego przemówienie z pewnością zrobiło piorunujące wrażenie na Polakach. Profesor postanowił zwrócić uwagę rodaków na bardzo ważną kwestię, a zrobił to w wyjątkowo poruszający sposób.

Powstaniec wypowiedział bardzo poruszające słowa. Polacy mieli łzy w oczach

Leszek Żukowski postanowił wykorzystać ten wyjątkowy dzień, by zwrócić uwagę wszystkich Polaków na kilka ważnych zagadnień. Zaczął jednak od nietypowego wyznania, które wycisnęło łzy z oczu wielu słuchaczy powstańca.

- Biorąc pod uwagę swój wiek przewiduję, że jest to moje ostatnie publiczne wystąpienie. Więc ośmielę się na pewnego rodzaju przekaz - powiedział.

Profesor chciał przede wszystkim, aby wszyscy usłyszeli, że społeczeństwo nie powinno być podzielone. Przypomniał to, co niegdyś było oczywiste - ojczyzna to nie tylko ziemia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją zamieszkują. To oni, ich praca i miłość, są najważniejsze. Według niego znaczna część rodaków o tym zapomina.

-  Czy młodzież z tamtych lat była inna? I jeśli tak, to na czym polegała różnica? Była inna. Wychowywani w wolnej Polsce, po latach niewoli, którą pamiętali rodzice i nauczyciele, byliśmy uczeni w domach, w szkole i w harcerstwie, że najważniejsza jest ojczyzna - stwierdził.

DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ważne słowa Leszka Żukowskiego. Zwrócił uwagę na ważny problem

Początek przemowy profesora zwrócił uwagę na ważny problem. Coraz mniej uczestników Powstania Warszawskiego nadal żyje, a za kilka lat nie zostanie już żaden człowiek, który brał udział w dramatycznych wydarzeniach 1 sierpnia 1944 roku. Trzeba się z tym liczyć i maksymalnie wykorzystać czas, jaki pozostał. 

To dotyczy nie tylko powstańców, ale tez wszystkich seniorów. Wszyscy, zwłaszcza młodzi ludzie, powinni czerpać z ich doświadczeń i mądrości życiowej, a także uczyć się historii od tych, którzy doświadczyli jej na własnej skórze zanim będzie za późno.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Słynna polska gwiazda chciała popełnić samobójstwo. Najnowsze informacje są szokujące, fani martwią się o jej życie
  2. Córka Eleni została zamordowana w przerażający sposób. Po 25 latach gwiazda ma ważną wiadomość do jej mordercy
  3. 6,500 osób pilnie ewakuowanych! Brytyjska tama może runąć
  4. Syn po śmierci mamy sprzątał jej mieszkanie. Gdy otworzył zamrażalkę, ścięło go z nóg
  5. Koszmarna choroba zmieniła Ewę Drzyzgę. Gdy zobaczycie jak dzisiaj wygląda, oniemiejecie
  6. Była gwiazdą polskiego "Mam talent" teraz gra w ostrych filmach dla dorosłych. Szokujące nagrania w sieci
  7. Koszmarne wieści Polsatu. 2 osoby nie żyją, tożsamość jednej z nich mrozi krew w żyłach

Źródło: Na Temat

Następny artykuł