Powstanie... spis nieślubnych dzieci

Powstanie... spis nieślubnych dzieci Źródło:

Nowy projekt ustawy o aktach stanu cywilnego jest potrzebny, bo poprzednio usunięto zbyt wiele informacji, które utrudniły pracę GUS-owi i zablokowały wiele badań. Problem polega na tym, że przy okazji dodano konieczność podawania daty ślubu co budzi duże kontrowersje.

Rząd planuje zmiany w ustawie o aktach stanu cywilnego, które już teraz denerwują część kobiet. Chodzi o to, że w przepisach pojawi się konieczność podawania daty zawarcia związku małżeńskiego. W praktyce będzie to prowadzić do powstania listy dzieci poczętych "z nieprawego łoża".

Kobiety pytają po co wprowadzane są te zmiany i dlaczego obowiązek obejmuje tylko matki, a nie również ojców. Część z nich nie widzi sensu podawania takich informacji i tworzenia przez to listy nieślubnych dzieci. Nie rozumieją czemu ma to służyć.

GUS apelował o zmiany, ale głównie w zakresie informacji o wzorach kart urodzenia żywego i martwego. Chodzi o to, że poprzednie działania resortu zdrowia za czasów Platformy Obywatelskiej doprowadziły do usunięcia z karty wielu informacji, które zablokowały możliwość prowadzenia badań nad liczbą zgonów przed i poporodowych. Co ciekawe, dane z wzoru wykreślono pomimo próśb o ich... rozszerzenie.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News