Powstanie genetyczny model Polaka. Dowiemy się, kim naprawdę jesteśmy

Powstanie genetyczny model Polaka. Dowiemy się, kim naprawdę jesteśmy Źródło: źródło: dailymail.co.uk, nih.gov

Takiego badania w Polsce jeszcze nie przeprowadzano. Poznańscy naukowcy otrzymali grube miliony, by zbadać, kim tak naprawdę jesteśmy. Uczeni chcą poznać wzorcowy dla każdego z nas genom. Już wiedzą, jak go wykorzystają.

Naukowcy zgromadzeni w dwóch instytutach - Chemii Bioorganicznej PAN i  Informatyki Politechniki Poznańskiej - połączyli swoje siły. Postanowili bowiem zbadać, jak wygląda obraz genetyczny przeciętnego Polaka. Tym samym po raz pierwszy dowiemy się, co tak naprawdę ma w sobie Jan Kowalski.

Poznańscy uczeni już wiedzą, jak będą wyglądały ich badania. W tym celu potrzebują 5 tys. osób, których geny zostaną przeczesane. Wszystko po to, by wyodrębnić te najczęściej występujące u Polaków. Utworzony zostanie tym samym wzorzec, który ma w sobie każdy z nas. Na swoje badania naukowcy otrzymali 105 mln złotych.

 - Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce - mówi dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, prof. Marek Figlerowicz.

Naukowcy wiedzą już, w jakim celu zostanie wykorzystany wzorzec. Tłumaczą, że dzięki wyodrębnieniu genomu będzie można lepiej dostosować odpowiednie leki i sposób leczenia do mieszkańców Polski. Taka indywidualizacja terapii staje się ostatnio coraz popularniejsza.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News