25 listopada 2016 roku o godzinie 13 rozpoczną się obchody 186. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Decyzją Macierewicza uroczystość nie zostanie jednak uświetniona asystą wojska.

Bitwa o Olszynkę Grochowską była najkrwawszą, jaką stoczono podczas powstania listopadowego. Z 40 tysięcy walczących o niepodległość Polaków poległo wówczas aż 7 tysięcy.

Olszynka znajduje się obecnie na terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. To właśnie w tym miejscu od lat odbywają się uroczystości upamiętniająca powstanie listopadowe. W tym roku będzie jednak inaczej niż zwykle – decyzją Antoniego Macierewicza na ceremonii zabraknie honorowej asysty wojska.

Chodzi o apel smoleński, który zgodnie z rozkazem Antoniego Macierewicza ma być wygłaszany przy każdej uroczystości, której towarzyszy wojsko. Dzięki takiej decyzji szefa MON, o smoleńsku wspominano już nawet podczas rocznicy… bitwy pod Wiedniem.

Zarząd dzielnicy nie zgodził się na odczytanie apelu smoleńskiego twierdząc, że katastrofa samolotu ma niewiele wspólnego z XIX-wiecznym powstaniem. Macierewicz pozostaje jednak nieugięty. Brak apelu oznacza, że wojsko nie uhonoruje poległych w walce o niepodległość Polski.

źródło: natemat

...

Zobacz również

Zobacz również