Na Węgrzech powstaje nowe, skrajnie prawicowe ugrupowanie. Swoim radykalizmem przebija nie tylko Fidesz Viktora Orbana ale i Jobbik. Jego celem jest m.in. „etniczna samoobrona”.

Szeregi „Siły i Zdecydowania”, jak nazwane zostało ugrupowanie, zasilają osoby, które nie identyfikują się ani z Fideszem, ani z Jobbikiem. Ugrupowanie jest sojuszem dwóch mniejszych organizacji – Identiteszu i Betyarseregu.

Głównymi postulatami „Siły i Zdecydowania” są „etniczna samoobrona” i walka z liberalizmem. Pierwsze z haseł wyraża się w niechęci do Cyganów, których, według członków ugrupowania, jest na Węgrzech zbyt wielu. Podobnie sprawa wygląda w kwestii uchodźców.

„Siła i Zdecydowanie” ma w zamyśle reprezentować „białych Europejczyków”. Trudno określić, jakie poparcie ma na ten moment ugrupowanie, wiadomo jednak, że na zorganizowanym przez nie wiecu pojawiło się 300 osób. Celem spotkania w miejscowości Vecses niedaleko Budapesztu było „rozwijanie sztandarów skrajnej prawicy”.

Lider wchodzącego w skład „Siły i Zdecydowania”, Betyarseregu, powiedział na wiecu, że „rasy trzeciego świata” próbują zająć Węgry. Celem nowego ugrupowania ma być wysłanie ich na „śmietnik historii”.

Jeśli w oczach liberałów jest to uznawane za nazizm, to jestem nazistą – określił się Zsolt Tyirityan, przewodniczący Betyarseregu.

Z kolei lider Identiteszu, Balazs Laszlo, tego samego dnia zapowiedział, że ruch zerwie z poprawnością polityczną. „Etniczna samoobrona” ma być priorytetem „Siły i Zdecydowania”, znacznie przewyższającym inne kwestie gospodarcze, czy społeczne.

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się wiosną 2018 roku. „Siła i Zdecydowanie” planuje wziąć w nich udział.

źródło: dziennik.pl

...

Zobacz również