22 kraje wymyśliły SPOSÓB na zniszczenie PiS! Kaczyński bezradny

22 kraje wymyśliły SPOSÓB na zniszczenie PiS! Kaczyński bezradny

Żarty się skończyły i czas też się skończył. Teraz nie pomogą nawet tłumaczenia się polskich rządzących. Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na wymiar sprawiedliwości wobec Polski. Jakie Komisja Wenecka postawi nam zarzuty?

Jak informuje komisja LIBE, do polskiego rządu od lipca wysłano 4 zaproszenia na spotkanie w sprawie zarzutów wobec Polski - nie zostały jednak przyjęte. Beata Szydło wysłała swoją odpowiedź pisemnie, którą jak informuje Timmermans - analizuje właśnie Komisja Europejska. Póki co, Polsce grozi wdrążenie procedury art. 7 - czyli kontroli praworządności z traktatu o UE. Aby doszło do pierwszego etapu procedury z art. 7, wymagana jest zgoda Parlamentu Europejskiego oraz poparcie min. 22 z 28 krajów Unii Europejskiej. Wniosek o takowe postępowanie może złożyć Komisja Europejska, europarlament lub jedna trzecia krajów Unii. Jak twierdzą zachodni dyplomaci - poparcie 22 państw w sprawie sankcji dla Polski jest jak najbardziej prawdopodobne. – Jeśli nadal nie będzie odpowiedzi na żadne z naszych zastrzeżeń co do państwa prawa w Polsce, to nie będzie innych opcji, niż wykorzystanie w przyszłości dostępnych nam instrumentów - zapowiedział 6.11.2017 r. Frans Timmermans.

Zarzuty wobec Polski

Bruksela zastrzeżenia ma między innymi co do polskiej ustawy o ustroju sądów powszechnych, są także ostrzeżenia, że jest bardzo bliska skierowania tej ustawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Krytyką objęte jest również zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów kobiet i mężczyzn, co odwołuje się do unijnych przepisów o niedyskryminacji ze względu na płeć. Jednak drugie zastrzeżenie co do groźby upolitycznienia obsady prezesów sądów odwołuje się wprost do traktatowego obowiązku utrzymywanie sprawnego, czyli także niezawisłego wymiaru sprawiedliwości. Szczytem absurdu dla Brukseli jest również obecny projekt zmian w Sądzie Najwyższym, który wciąż skraca kadencje  części sędziów. Komisja Wenecka zapowiada wydanie podczas swojej sesji opinii na temat ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Werdyktu powinniśmy się spodziewać 8-9 grudnia. Źródło: msn.com
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News