Niemcy odsyłają coraz więcej uchodźców do Polski, która zgodnie z konwencją dublińską ma obowiązek ich przyjąć. Pierwsza połowa bieżącego roku jest pod tym względem rekordowa. Niemcy chcą wysłać do Polski 4000 osób.

Problem ten dotyczy w szczególności Czeczenów, w przeważającej większości muzułmanów. Gdy złożą wnioski azylowe w Polsce, muszą pozostać na terenie kraju do czasu ich rozpatrzenia. Jeżeli wyjadą za granicę i zostaną złapani, mogą być deportowani.

– Niemcy są przepełnione uchodźcami ze wszystkich krańców świata. Mają rzeczywiście poważny problem – twierdzi prof. Mikołaj Iwanow, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

Dotychczas możliwość odsyłania imigrantów nie była często wykorzystywana, jednak w tym roku Niemcy zwrócili się do Polski o przyjęcie około czterech tysięcy osób, tylko w pierwszej połowie bieżącego roku.

Zgodnie z konwencją dublińską, Polska ma obowiązek przyjąć zarejestrowane wcześniej osoby. Wypowiedź wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego wskazuje na to, że ta procedura nie jest chętnie wykonywana.

Oczywiście są takie wnioski. Jest ich sporo. I sporo jest decyzji odmownych. My musimy dbać o nasze bezpieczeństwo. Musimy wiedzieć, kto do Polski przyjeżdża– mówi wiceminister.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: „Polska i świat”

...

Zobacz również